GGM1

Tabularium - Jan de Weryha-Wysoczański

Jan de Weryha-Wysoczański "Tabularium"

21 sierpnia 2009 - 25 września 2009, Gdańska Galeria Miejska 1

Kurator: Grażyna Tomaszewska-Sobko

wernisaż: 21 sierpnia 2009, godz.19

finisaż: 25 września 2009, godz.19

Jan de Weryha-Wysoczański urodził się w 1950 roku w Gdańsku. Tu ukończył w roku 1976 Wydział Rzeźby PWSSP. Od 1981 roku mieszka i pracuje w Hamburgu. Wystawa w nowo otwartej Galerii Miejskiejto jego pierwszą prezentacją w rodzinnym mieście od czasu wyjazdu z kraju.

Na wystawie artysta zaprezentował kilka wielko formatowych obiektów w których głównym bohaterem jest drewno. Drewno, jako materiał - jak mówi sam artysta - wybrał nie bez powodu. Jest ono wytworem natury, które niejako po swojej fizycznej śmierci wkracza w ponowne życie.

Do życia de Weryha -Wysoczański "przywraca" je w sposób szczególny. Obrabia, rozdziela i porządkuje z ogromną uwagą i dbałością o zachowanie struktury i charakteru materiału. Koncentruje się na istocie drewna rezygnując z jakiejkolwiek narracyjności swoich prac. Geometryczne obiekty Jana de Weryhy - Wysoczańskiego wpisuje się zazwyczaj w nurt minimal artu. Czy słusznie? Nie są to bezduszne, abstrakcyjne formy grające w przestrzeni formą, skalą i wzajemnymi napięciami. Obiekty Wysoczańskiego są gometrycznie uporządkowane, lecz niosą ze sobą nieokiełznane formy natury, zapach, niepowtarzalność poszczególnych elementów.

Znamienne dla sztuki artysty jest także to, że do swoich prac używa materiału, który niejako sama natura łamiąc drzewa i wyrywając je z korzeniami "wydaje je" do nowego istnienia. Więcej informacji o artyście można znaleźć na jego stronie internetowej: www.de-weryha-art.de

Fot: Grażyna Tomaszewska, Marek Frankowski.