4G

Dialog Korzeni Danuta Joppek i Nora Sidoine

Korzenie, pochodzenie - to jedne z podstawowych pojęć, egzystencji człowieka. Pozwalają utożsamić się ze społecznością, miejscem i jego kulturą - osadzają w teraźniejszości. Ku swoim korzeniom zwróciły się zaproszone do wystawy Dialog Korzeni artystki, pochodzące z przeciwległych krańców świata - z Peru i Polski. Efektem tego spotkania jest wystawa malarstwa Nory Sidoine i Danuty Joppek.

Obrazy peruwiańskiej malarki Nory Sidoine to spotkanie z odległym, tajemniczym światem indiańskich cywilizacji. Monochromatyczne lub ogniste kolory jej obrazów, a także używane przez artystę materiały, nadające im specyficzną chropowatą fakturę, przypominają wykopaliska archeologiczne. Sidoine kierując się intuicją, stara się odkryć dawne, zaginione światy, a jej obrazy to kolejne etapy tych poszukiwań.

Danuta Joppek w obrazach specjalnie przygotowanych na tę wystawę odwołuje się do kultury kaszubskiej, która silnie związana jest z naturą i tradycją. Mieszkańcy tego regionu, znajdującego się na północy Polski, mocno przywiązani są do swojej ziemi i języka. Jak sama artystka mówi: "siejąc na moim pejzażowym poliptyku (7 obrazów - 7 podstawowych kolorów kaszubskich) kwiaty zaczerpnięte z symboliki wzorów kaszubskich zwracam Ziemi to, co zostało z niej zaczerpnięte”.

Obie artystki pokazały na wystawie również obrazy nie nawiązujące bezpośrednio ikonograficznie do tradycji swoich korzeni. Prezentowany przez Gdańską Galerię Miejską od kilku lat cykl wystaw dialogi, nabrał w przypadku wystawy Danuty Joppek i Nory Sidoine wyjątkowego znaczenia - podwójnego dialogu - rozmowy, która przepełniona historią i tradycją staje się pełniejsza, bardziej intensywna - skłania do myślenia.

WYSTAWA: 8 września - 21 października 2012

WERNISAŻ: piątek 7 września 2012, godz. 19:30

KURATORKA: Maria Sasin

MIEJSCE: Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul. Szeroka 34/35, 36, 37, Grobla I 1/2

GODZINY OTWARCIA GALERII: wt-śr 11-17, czw-nie 11-19

WSTĘP WOLNY