NARRACJE 2011 NATURA MIASTA Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej

Narracje 2011

Opisując przestrzeń miejską często stosuje się określenia nawiązujące do świata natury: dżungla miejska czy serce miasta symbolizują jego centrum, ogrody i parki nazywane są zielonymi płucami, a miejskie bulwary arteriami… Jednak nie tylko potocznie przyjęte nazwy, ale też fakty świadczą o tym, że miasto to swoisty ekosystem, który wyposażony jest we własne cechy, gatunki i siatki zależności. Rośliny i zwierzęta coraz częściej wybierają miasto jako swoje środowisko naturalne, włącznie z tymi, które do niedawna żyły dziko i z dala od ludzi. W dzisiejszych czasach zetknięcie kultury i natury w mieście prowadzi do niemal tak silnych napięć i interakcji jak zjawiska zachodzące w środowisku naturalnym.

Motywem przewodnim trzeciej edycji NARRACJI będzie próba zobrazowania bioróżnorodności miasta oraz otwarcie dyskusji na temat rozwoju urbanistycznego miasta postrzeganego jako zjawisko naturalne.

Rozpoczynając od Zielonej Bramy przy Długim Targu, zapraszamy do odwiedzenia licznych instalacji i interwencji, które w tym roku obejmą swoim zasięgiem dzielnicę Dolne Miasto. Życie w tej części miasta rozkwitło w XVIII i XIX wieku, kiedy w wyniku procesu uprzemysłowienia gwałtownie wzrosła liczba ludności. Dolne Miasto pod względem stylu architektonicznego oraz innych urbanistycznych właściwości znacznie różni się od sąsiadującego z nim słynnego Głównego Miasta. Miedzynarodowy zespół artystów prowadzony przez kuratorkę Bettinę Pelz zaprezentuje podczas NARRACJI instalacje i interwencje przygotowane specjalnie dla wybranych lokalizacji Dolnego Miasta. Wszystkie prace opierać się będą na technologii światła będącego materiałem lub przekaźnikiem, a ich tematyka dotykać będzie natury miasta.

TERMIN: 17.11- 20.11.2011

MIEJSCE: Gdańsk- Dolne Miasto

KURATORKA: Bettina Pelz

ORGANIZATORZY: Gdańsk 2016, Miasto Gdańsk, Gdańska Galeria Miejska

PARTNERZY: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańska Galeria Fotografii

WSTĘP WOLNY