Wydarzenia

NARRACJE 2011 NATURA MIASTA Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej

W 2009 roku Gdańsk 2016, Urząd Miasta Gdańska i Gdańska Galeria Miejska zapoczątkowały ideę odbywającego się nocą festiwalu sztuki współczesnej i designu w przestrzeni publicznej. Pomysł, by zaprosić polskich i międzynarodowych artystów i projektantów do tego by zapoznali się z gdańską tkanką miejską i zaprezentowali w niej swoje prace stał się wydarzeniem, w którym główną rolę odgrywa miasto wraz z jego tradycją, zakamarkami, przeróżnymi funkcjami i lokalnymi społecznościami.

NARRACJE odnoszą się do zbiorowej wyobraźni miasta -starają się zobrazować obecną sytuację miejsca, zachęcają do odejścia od rutyny w jego postrzeganiu i proponują nowy sposób podejścia do przestrzeni publicznej.

NARRACJE: Przestrzeń otwarta na sztukę

Do udziału w trzeciej edycji NARRACJI ponownie zaprosiliśmy zespół polskich i międzynarodowych artystów i projektantów, którzy specjalizują się w sztuce w przestrzeni publicznej. Podczas czterech dni trwania festiwalu budynki dzielnicy Dolne Miasto w Gdańsku staną się tłem dla artystycznych instalacji i interwencji opartych na technologii światła. Tegoroczna trasa NARRACJI rozpoczyna się w okolicy Zielonej Bramy i pomyślana jest tak, aby stworzyć naturalne połączenie między centrum miasta a pobliskim Dolnym Miastem - dzielnicą, w ktorej zachowała się historyczna struktura architektoniczna.

Lokalizacja NARRACJI: Dolne Miasto

Dolne Miasto nie zostało poddane urbanizacji od czasu zakończenia II Wojny Światowej. Architektura tego miejsca wskazuje na wpływy niderlandzkie, francuskie, niemieckie, polskie, rosyjskie i szwedzkie. Współczesny wygląd zdominowany jest przez rozwój dzielnicy, jaki miał miejsce w XVIII i XIV wieku, kiedy powstały tam liczne fabryki i zakłady oraz osiedla mieszkalne dla ich pracowników. W najbliższych latach Dolne Miasto znajdzie się w centrum uwagi dzięki planom rewitalizacyjnym. W nadchodzących miesiącach staniemy się więc być może świadkami subtelnych przemian tych unikalnych urbanistycznych kwartałów. Właściwości Dolnego Miasta zostały wzbogacone przez naturalne położenie i krajobraz tego miejsca. W obliczu nadchodzących przemian urbanistycznych, równie duże znaczenie będą miały dla tej części miasta zmiany w zakresie infrastruktury jak i projektowania krajobrazu miejskiego. Festiwal NARRACJE wykorzystuje możliwość skupienia uwagi mieszkańców na współzależnościach istniejących między naturalnym i urbanistycznym krajobrazem miejsca oraz ukazuje charakter miasta ("Natura Miasta") jako część globalnego zjawiska w rozwoju miast.

Temat NARRACJI: Natura Miasta

W obliczu stale rosnącej liczby osób żyjących w miastach, architektura, design, inżynieria i planowanie urbanistyczne stają przed coraz poważniejszymi zadaniami. Dotyczą one po części konieczności refleksji nad rolą przyrody i ekologii, które podkreślają walory naturalne miasta i czynią z niego swoisty żyjący organizm. Kuratorka Bettina Pelz zaprosiła artystów i designerów do zaprezentowania podczas tegorocznych NARRACJI prac, ktore ukazują wpływ skomplikowanych zależności między naturą, architekturą, socjologią, kulturą i technologią. Jakub Budzyński i Monika Waraxa, Jennifer Braun, Dominik Busch, Sean Capone, Rob Carter, Aleksandra Chomicz i Antonio Xavier, Kamila Chomicz, Elektro Moon Vision - Elwira Wojtunik i Popesz Csaba Lang, Ahmet Doǧan, Marcin Grzęda i Paweł Sasin, Andrea Thembie Hannig, Kobas Laksa, Gionata Gesi Ozmo, RaumZeitPiraten, Rosmarie Weinlich, Ania Witkowska, Tomasz Grzegorz Wlaźlak, Marek Zygmunt - to artyści, którzy zamienią krajobraz miasta po zmroku poprzez projekcje, instalacje i performensy. Specjalnie przygotowane na NARRACJE prace analizować będą kwestie związane ze stale zmieniającą się przestrzenią publiczną miast żyjących obecnie 24 godziny na dobę jak również zagadnienie roli natury w postrzeganiu i doświadczaniu krajobrazu miejskiego.

NARRACJE: Otwarte galerie

Uzupełnieniem programu tegorocznych NARRACJI będzie prezentowana w Gdańskiej Galerii Miejskiej wystawa prac Magdaleny Jetelovej oraz organizowana przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia wystawa Gilberta i George’a. Będą to jedne z kilku instytucji sztuki, które otworzą się dla zwiedzających nocą w czasie trwania NARRACJI.

NARRACJE: Program dodatkowy

Organizatorzy: Gdańsk 2016, Urząd Miejski w Gdańsku oraz Gdańska Galeria Miejska we współpracy z partnerami: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia i Gdańską Galerią Fotografii zapewnią także bogaty program wydarzeń muzycznych i edukacyjnych, w tym wycieczki z przewodnikiem oraz koncerty m.in. hiszpańskich artystów: Marii Minervy i Summer Recreation Camp . Aby uzyskać więcej informacji odwiedź naszą stronę internetową: www.narracje.eu

TERMIN: 17 listopada 2011 - 20 listopada 2011

MIEJSCE: Gdańsk - Dolne Miasto

KURATORKA: Bettina Pelz

ORGANIZATORZY: Gdańsk 2016, Miasto Gdańsk, Gdańska Galeria Miejska

PARTNERZY: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańska Galeria Fotografii

WSTĘP WOLNY