GGM2

DO 3X SZTUKA / warsztaty do wystawy ŚMIERĆ MARKSIZMU


Data: 8.06.2021 (wtorek), godz. 17.00-19.00
Miejsce: GGM2, ul. Powroźnicza 13/15
Prowadzenie: Agnieszka Baaske
Zapisy: abaaske@ggm.gda.pl (liczba miejsc ograniczona)

Gobelin, Śmierć Marksizmu, przywodzący na myśl krajobrazowo – zwierzęce i groteskowe arrasy wawelskie, będące symbolem sarmackich imperialnych zapędów, tematem nawiązuje do archiwów Miroslava Tichego, ekscentrycznego artysty outsidera. Od lat 50-tych Tichy zajmował się kompulsywnym podglądaniem i fotograficznym zapisem codziennych, intymnych momentów z życia kobiet. Setki jego fotografii to archiwum niewidzialnej obecności historii, traktowanej jako materia utkana we wzory znaczących miejsc próżni – snuje wątek kuratorka Patrycja Ryłko.

W centralnej części tytułowej tkaniny widzimy londyński nagrobek Marksa z wyrytym napisem all women unite – i ta parafraza słynnego hasła z manifestu komunistycznego skupi naszą uwagę. Zjednoczmy się i stwórzmy tkaniny na miarę zastanej rzeczywistości. Zamiast jedwabnej osnowy użyjemy tytułów gazet. Niech winiety i nagłówki staną się naszą materią. Z pomocą rąk i krosien zmienią się w szczególnie aktualny gobelin, misterny i czuły zapis starego – nowego.
W trakcie warsztatów będą obowiązywać zasady reżimu sanitarnego (tj. noszenie maseczek, zachowanie dystansu dwumetrowego pomiędzy uczestnikami, dezynfekcja rąk).

Warsztaty są bezpłatne!