GGM1

MIESZKANKA / warsztaty

Ze względu na wprowadzone obostrzenia związane z pandemią COVID-19 warsztaty edukacyjne do wystawy "Mieszkanka" zostały odwołane.

PRZEKŁADANIEC

"Kto przebywał w którejś z kamienic gdańskiego Głównego Miasta, ten zapewne doświadczył chaosu wielokondygnacyjnego przekładańca" – twierdzi kuratorka Gabriela Warzycka-Tutak. Na zewnątrz polany lukrem z malowideł i kamieniarskich dekoracji, w środku budynek skrywa nierówne warstwy ścian, spojone tynkiem przypominającym cukierniczy krem. Korytarze i klatki schodowe tracą nagle komunikacyjną ciągłość poprzecinane paroma schodkami. Zakręty i okna wychodzą na niespodziewaną stronę budynku, odbierając logikę trasie z hallu do pokoju czy z piętra na piętro. Pomieszczenia wydają się zbyt duże lub zbyt małe wobec przeznaczonych funkcji. Cyrkulacja powietrza bywa zbyt dynamiczna lub zbyt wolna. Temperatura i wilgotność wewnątrz mają się nijak do tego, czego się spodziewamy po grubych, solidnych murach.

My posuniemy się jeszcze dalej niż dzielni, powojenni rekonstruktorzy „starówki”. Co tam kondygnacje i piętra. Schody i okna. Lekceważąc piony, ciągi oraz grawitację, stworzymy hybrydowy kolaż, fotograficzny przekładaniec, oparty na jednej podstawowej zasadzie: brak zasad. Poza stylem i planem, z fragmentów elewacji, z części gzymsów, tympanonów i wolut stworzymy nowy ład. Z kawałków zdjęć, wycinków i wydruków powstanie Główne Miasto na miarę naszej imaginacji. Zastosujemy mocno nieergonomiczne triki, jakich zachłanne oczy turystów jeszcze nie widziały!

Data: 4.11.2020 (środa), godz. 17.00-19.00
Miejsce: GGM1 ul. Piwna 27/29
Koszt: 30 zł
Prowadzenie: Agnieszka Baaske
Zapisy: abaaske@ggm.gda.pl
Liczba miejsc ograniczona.
W trakcie warsztatów będą obowiązywać zasady reżimu sanitarnego (tj. noszenie maseczek, zachowanie dystansu dwumetrowego pomiędzy uczestnikami).

_________________________________

MIESZKANKA DLA RZECZY

Wystawę dopełniają futerały na różne przedmioty. Jedyne formalne szaleństwo, na jakie pozwalali sobie ich dawni twórcy-rzemieślnicy, to luksusowe i drogie tworzywa: skóra, aksamit, bursztyn, pianka morska, srebro, atłas, mosiądz, szylkret, masa perłowa. Niemal idealnie odzwierciedlając kształt przechowywanego i otulonego przedmiotu, bez zbędnych ozdobników, do których przyzwyczaiło nas współczesne wzornictwo, futerały te przypominają raczej formy odlewnicze naśladujące wykonany z trwałego materiału pozytyw. Prezentowane dziś w muzeum jako przebrzmiałe i niezbyt użyteczne, wydają się zbędne i nieco ekscentryczne. Śledząc starannie kształt „mieszkanek dla rzeczy”, możemy się domyślać, co zawierały. Czyim mieszkankiem były w przeszłości? Teraz pozostają niezamieszkałe. Stanowią rodzaj pustostanów do zasiedlenia. Pochylimy się właśnie nad tą sytuacją i prześledzimy relację przedmiot/etui. Znajdziemy nowych lokatorów. Może będą oni zupełnie spoza epoki i kontynentu. Z zupełnie innego świata. Możliwe, że wygodnie się umoszczą, zajmując całą przestrzeń luksusowego apartamentu wyłożonego atłasem. Zdarzyć się również może, że z nieśmiałością przestąpią tekturowy próg, by przycupnąć nieśmiało w kątku.

Działania formalne oparte będą o przyniesione przez uczestników przedmioty oraz opakowania.

Data: 12.11.2020 (czwartek), godz. 17.00-19.00
Miejsce: GGM1, ul. Piwna 27/29
Koszt: 30 zł
Prowadzenie: Agnieszka Baaske
Zapisy: abaaske@ggm.gda.pl
Liczba miejsc ograniczona.
W trakcie warsztatów będą obowiązywać zasady reżimu sanitarnego (tj. noszenie maseczek, zachowanie dystansu dwumetrowego pomiędzy uczestnikami).