Święto Wolności i Demokracji - Cała Polska

Jest nam miło poinformować, że nasza wystawa „Cała Polska. Wyprawa do źródeł sztuki” w GGM2 została wpisana w oficjalny program obchodów 40-lecia Porozumień Sierpniowych organizowanych przez Europejskie Centrum Solidarności i szereg instytucji kultury w Gdańsku. W ten symboliczny sposób Gdańska Galeria Miejska przyłącza się do Święta Wolności i Demokracji – Solidarności na nowe czasy. 

Jak piszą organizatorzy obchodów: Solidarność się nie starzeje, nie należy do partii politycznej, nie ma narodowości, koloru skóry i wyznania. Solidarność łączy ludzi niewidzialnymi więzami wspólnoty, stawia na porozumienie i daje nadzieję na lepszy świat. W tym duchu obchody 40lecia rocznicy Porozumień Sierpniowych nie skupiają się jedynie na uczczeniu historycznego momentu wybuchu strajków pracowniczych na terenie Stoczni Gdańskiej, a raczej starają się badać, jak wygląda duch solidarności dzisiaj: W sierpniu 1980 roku opór Stoczni Gdańskiej im. Lenina wobec komunistycznej władzy uruchomił proces zmian systemu politycznego w Europie. Dziś zmiana też jest możliwa, też dzięki solidarności.

Nie bez przyczyny to właśnie zbiorowa ekspozycja, skupiająca wiele różnych inicjatyw artystycznych z całej Polski zostaje włączona do obchodów Święta Wolności i Demokracji. W założeniu jej kuratorki, Anny Mituś jest to wystawa prywatnych instytucji intymnych, galerii prowadzonych przez artystów i kuratorskich freelancerów po godzinach. Ostatni tak poważny kryzys zaufania do mainstreamu i płynącej ze sfery publicznej wiedzy medialnej miał miejsce w stanie wojennym. Kuratorzy, krytycy i badacze wyruszyli wtedy w teren na nazwane tak później, na fali duchowego uniesienia, „pielgrzymki”. Wizytowali polecone im pracownie i wydziały Akademii Sztuk Pięknych w różnych miastach. Po to by wyłowić to, co mogłoby zostać ocenzurowane w docierającym do nich przekazie.

Blisko czterdzieści lat później kuratorka obyła podobną „pielgrzymkę” po efemerycznych, nieinstytucjonalnych inicjatywach w różnych miastach Polski, spotykając się z aktywnymi artystami różnych pokoleń i sposobów artystycznej kreacji. Mituś stwierdza: Wystawa Cała Polska powstała z rozmów telefonicznych, licznych spotkań w małych mieszkaniach, ogrodach, placach budowy i innych miejscach, w których bije serce polskiej sztuki. Jej celem było sprawdzenie, jak wypadłoby porównanie tego, co wiemy „z mediów”, „z sieci” i z instytucjonalnych przekazów, z tym, co dane w bezpośredniej praktyce społecznej, spotkaniu, rozmowie, naocznym kontakcie.

W pewnym sensie więc metoda zastosowana przy stworzeniu wystawy wywodzi się z tradycji lat 80., z ich solidarnościowym, demokratycznym etosem. Jest również ciekawym eksperymentem, jak idee, które wówczas przyświecały społeczeństwu mogą przystawać do współczesności i sprawdzić się w obecnej praktyce twórców wizualnych. 

Wystawę „Cała Polska” można zwiedzać do 22 sierpnia, codziennie oprócz poniedziałków, w godzinach 12-18. 

Wystawa powstała we współpracy z BWA Wrocław. 

Oficjalna strona obchodów 40-lecia: https://www.1980gdansk.pl