OPEN CALL: uspokójsię

 

WOLNE POKOJE, GGM oraz BWA WROCŁAW OGŁASZAJĄ

Otwarty nabór prywatnych wernisaży OPEN CALL - USPOKÓJSIĘ

Anna Mituś, kuratorka wystawy Cała Polska:

#uspokójsię to akcja, którą proponujemy Wam zamiast gdańskiego otwarcia wystawy "Cała Polska" wspólnie z duetem kuratorskim Wolne Pokoje. Wolne Pokoje to trójmiejska inicjatywa, która organizuje w prywatnych mieszkaniach wystawy sztuki współczesnej. W związku z obecną sytuacją nie możemy zrealizować pierwotnego planu Wolnych Pokojów. Zamiast tego proponujemy Wam udział w akcji #uspokójsię. To akcja, w ramach której wszyscy, którzy zechcą odpowiedzieć na wezwanie Wolnych Pokojów mogą przesłać do nas i do Wolnych Pokojów obraz swojej domówki. UWAGA: wszystko co prześlecie może zostać wykorzystane w planowanym papierowym zinie "Wolne Pokoje/ Uspokój się".

Wolne Pokoje:

Nieczynne galerie, zamknięte wystawy i odwołane wydarzenia nie muszą oznaczać kulturalnego zastoju. W związku z zamkniętymi drzwiami, z tym że zebranie prac i ich autorów w jednym miejscu stało się niemożliwe i ryzykowne, zachęcamy artystki, artystów, twórców, twórczynie do reakcji w przestrzeniach indywidualnych.

W świecie pędzącym na złamanie karku każdemu znany jest termin wyścigu szczurów, ale nikt się nie przyznaje, że bierze w nim udział. Może paradoksalnie zatrzymanie machiny, chaos, dezinformacja, absurdalnie nieprzyjemnie prognozy zmuszą nas do zjednoczenia oraz autorefleksji. Rezonujemy, tak czy inaczej z otaczającą nas rzeczywistością. Nierzadko psychologia tłumu staje się własną, nieważne jak często powtarzamy sobie, że jesteśmy inni. Niczym na mocy starego przekleństwa czasy stają się coraz ciekawsze, a nocą chociaż przyciskasz głowę do poduszki myśli nie przestają pędzić, nie pozwalając zasnąć. Rozejrzyj się dookoła, poszukaj równowagi, otwórz.

uspokój się

start

jak?

0. Zostajesz tam gdzie jesteś.
1. Robisz mikroakcje w kontekście hasła tematycznego (wieszasz obrazy, fotografie, grafiki, rzeźby, instalacje, wykonujesz performans, wyświetlasz wideo, grasz koncert, śpiewasz, deklamujesz wiersz itp.).
2. Otwierasz wystawę i najlepiej w czasie rzeczywistym wrzucasz swoje działanie na instagrama. 
3. Oznaczasz #uspokójsię , #CałaPolska, #GGM, #bwawrocław, #wolnepokoje @wolnepokoje
4. Przesyłasz dokumentację na naszego maila wraz z datą i z krótkim opisem wolnepokoje@gmail.com

(wybrane dokumentacje wystaw zamieścimy w ZINIE - zdjęcia, opisy, screeny itp.)

Akcja towarzyszy zbliżającej się wystawie Cała Polska vol.2, która miała rozpocząć się 20 marca 2020 w Gdańskiej Galerii Miejskiej, potrwa przez okres udomowienia - aż do faktycznego wernisażu w GGMie (nie wiadomo kiedy, prawdopodobnie w drugiej połowie kwietnia)
https://www.facebook.com/events/3035639106459694/

wspólnicy:
Gdańska Galeria Miejska & BWA Wrocław

Zapraszamy do wspólnego działania, może wezwanie do pozostania na dystans pomoże nam go zmniejszyć.

ps. nie tolerujemy propagowania treści pozbawionych szacunku