4G

FARBIARSTWO

FARBIARSTWO
--
Ręczne barwienie tkanin to metoda wymagająca cierpliwości i ucząca pokory. Nie lubi poganiania i na pierwszy rzut oka wydaje się zupełnie nieprzewidywalna. Kiedy jednak poświecisz jej trochę czasu, spróbujesz zrozumieć język, jakim się posługuje, dostaniesz dostęp do nieskończonych możliwości twórczej ekspresji. Tkaniny – mimo tej samej bazy – splotu osnowy i wątku - bardzo się od siebie różnią. Niektóre z otwartymi ramionami witają farbę, pozwalają równo pokryć swoją powierzchnię kolorem, inne będą stawiać warunki, kłócić się z barwnikiem, spróbują przejąć kontrolę nad procesem farbowania.
Na warsztatach zrobimy pierwsze kroki w kierunku poznania i zrozumienia tej niezwykłej technologii. Kierując się własną wizją twórczą, uwzględniając przy tym indywidualne właściwości materiałów*, nadamy im nowego, niepowtarzalnego wyglądu.

*Będziemy pracować na wyrobach odzieżowych. Jeśli masz w szafie jednokolorową, jasną bluzkę/koszulę, która czeka na metamorfozę – koniecznie weź ją ze sobą (najlepiej bawełnianą lub wiskozową min. 80% składu).

18.01.2020 / SOBOTA / 10:00 – 13:00
Pracownia, ul. Szeroka 34/35 - 37
(wejście od strony ul. Grobla I)
Prowadzenie : Małgorzata Kalinowska

--
Dotnij, złóż, zwiąż, zanurz w barwniku, wyjmij, rozłóż materiał.
Tak w skrócie można by opisać shibori - tradycyjną, ponad tysiącletnią, japońską sztukę ręcznego barwienia tkanin. W praktyce jednak, by na tkaninie powstał konkretny wzór, nie przypadkowy ślad, każdy z tych gestów należy powtórzyć kilka, kilkanaście, lub kilkadziesiąt razy. Manipulując materiałem; zszywając go, marszcząc, wiążąc, składając bronimy farbie dostępu do całej jego powierzchni, dzięki czemu możliwe jest powstanie wzoru.
Przygotowanie materiału do farbowania wymaga skupienia i cierpliwości, ale efekt, jaki czeka na końcu tej drogi wynagradza każdy trud.

19.01.2020 / NIEDZIELA / 10:00 – 13:00
Pracownia, ul. Szeroka 34/35 - 37
(wejście od strony ul. Grobla I)
Prowadzenie : Małgorzata Kalinowska

--
Opłata : 30,00 zł
Zapisy : abaaske@ggm.gda.pl
Liczba miejsc ograniczona.

fot. Rafał Mroziński