GGM2

Paweł „Paulus” Mazur / Gdańsk-Miasto-Sztuka

GDAŃSK-MIASTO-SZTUKA

Spotkanie #9 Paulus

Spotkanie: 15.12.2019 (niedziela), godz. 16.00
Miejsce: Gdańska Galeria Miejska 2, ul. Powroźnicza 13/15
Gość: Paweł „Paulus” Mazur
Prowadzący: Klaudiusz Grabowski, Dorota Kucharczyk

Kuratorzy projektu: Klaudiusz Grabowski, Dorota Kucharczyk
Koordynacja: Aleksandra Chrzanowska
Organizatorzy: Gdańska Galeria Miejska, Muzeum Gdańska

W ramach kolejnego spotkania z cyklu „Gdańsk-Miasto-Sztuka” wspólnie odbędziemy niezwykłą podróż po sztuce czasu przemian, a naszym przewodnikiem będzie gdański artysta, współtwórca Totartu, organizator wydarzeń kulturalnych i wspaniały opowiadacz historii wszelakich – Paweł „Paulus” Mazur.

Będzie to dziewiąte i zarazem ostatnie w tym roku spotkanie w ramach naszego nowego projektu „Gdańsk-Miasto-Sztuka” realizowanego wspólnie z naszymi przyjaciółmi z Muzeum Gdańska.

Wstęp bezpłatny

Paulus, czyli Paweł Mazur to człowiek Zlew. Zlewu jako formy oratorsko-literackiej trzeba doświadczyć, nie jest ona najłatwiejsza w odbiorze. Wymaga aktywnego uczestnictwa, czujności i refleksu. Może zaskoczyć, zadziwić, niektórych nawet zniesmaczyć, ale Zlew nie powstał żeby komuś schlebiać. To czysta ekspresja, ujście twórczej pary, a dla wielbicieli strumienia świadomości w jego wartkiej, by nie rzec bystrej odsłonie to nie lada przyjemność. Paulus to jednak nie tylko prekursor Zlewu, to twórca czasu przemian. Barwy w ówczesnym świecie zaczęły przygasać, aż zupełnie zszarzały w latach 80. kiedy Paulus zaczął działać. Szczęśliwie, podobnych rogatych i jednocześnie wrażliwych dusz w Gdańsku nie brakowało, powstanie Totartu w 1986 roku, to nie przypadek. Przy takiej ilości szalonych fluidów, młodzi twórcy musieli działać. Cenzorom nie raz opadły ręce, co bardziej zachowawczych mogła nawet rozboleć głowa, bo jak zareagować na transparent z hasłem „Miesiączkuje woźna, będzie zima mroźna”?

Czasy transformacji były czasami niezwykle trudnymi, ale też ogromnie inspirującymi, Paulus jest ich twórczym dzieckiem. Pełen dystansu do siebie i rzeczywistości, bawi nas, lecz jego twórczość zawsze podszyta jest refleksją, głębokim przemyśleniem tego co widzi i czego doświadcza, jako człowiek i artysta. Humor autora osładza nawet najbardziej gorzką pigułkę, którą funduje nam życie.