PREZENTACJA KATALOGU WYSTAWY „NIEWINNE KOLONIE”

Miejsce: Sztuka Wyboru, ul. Słowackiego 19
Data: 12.12. (czwartek) godz. 19.00

Zapraszamy 12 grudnia o godzinie 19 na projekcję filmu „Niewinne kolonie 15’17” oraz prezentację katalogu wystawy, która miała miejsce w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2. Rozmowę z artystką poprowadzi Maksymilian Wroniszewski – krytyk sztuki i redaktor książek o sztuce.

Katarzyna Swinarska w swoim projekcie „Niewinne Kolonie” podejmuje kwestię sytuacji młodej Ukrainki opiekującej się jej 105-letnią babką. Sytuacja ukraińskiej opiekunki staje się punktem wyjścia dla artystycznych rozważań na temat fali migracji ekonomicznej, która niejednokrotnie przybiera zakamuflowane formy współczesnego wyzysku o charakterze kolonialnym.

Katarzyna Swinarska — artystka wizualna, zajmuje się malarstwem i wideo, często o charakterze performensu dokamerowego; tworzy instalacje multimedialne, była kuratorem wystaw: “Love me or Leave Me” (2015), “Awangarda/ sen paradoksalny” (2017). Większość jej prac dotyczy problematyki feministycznej.
W 2019 roku pokazała projekt interdyscyplinarny “Niewinne kolonie” inspirowanyhistorią rodzinną oraz aktualną sytuacją imigrantek z Ukrainy — stworzony specjalnie na wystawę w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2.
Laureatka Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Filmów Eksperymentalnych „In Out Festival” za pracę wideo "Dygresyjna tożsamość" (2016). Finalistka Gdańskiego Biennale Sztuki (2014, 2016, 2018), Triennale Sztuki Pomorskiej (2013,2016), 28-ego Festiwalu Les Instants Vidéo Numériques et poétiques w Marsylii (2015), Festiwalu Narracje (2013), Biennale Malarstwa Współczesnego Bielska Jesień (2009).
Jej prace znajdują się w kolekcjach instytucjonalnych: NOMUS (Nowe Muzeum Sztuki) w Gdańsku, Instytut Sztuki Wyspa w Gdańsku, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Austrii, Holandii,Szwajcarii, Szwecji i w Stanach Zjednoczonych.

Maksymilian Wroniszewski – historyk literatury, autor tekstów o gdańskim środowisku artystycznym. Publikował m.in. w „Didaskaliach”, „Obiegu”, „Artluku”, „Ha!arcie”, „Sztuce i Dokumentacji”, „Orońsku”, „Blizie” oraz w publikacjach zbiorowych i katalogach wystaw. Współredaktor i współautor książek i katalogów: Grzegorz Klaman. Polonia (2016), Kino według Marii Janion (2016), Re: Iredyński (2018), Anna Kalwajtys. Krawędź (2019). Pisze o sztuce, literaturze i teatrze.