4G

Rytownik

Linoryt jest tradycyjną techniką graficzną, a jego historia rozpoczęła się nieco ponad sto lat temu. Linoleum pełniące rolę matrycy, wynalezione zostało już w roku 1863. Chociaż linoryt zyskał miano tradycyjnej techniki druku, to w zasadzie jest to stosunkowo młody rodzaj twórczości. W swym charakterze linoryt przypomina typową pieczątkę, która również posiada pokrywane barwnikiem wypukłe fragmenty.
Podczas pierwszego spotkania poznamy kontekst historyczny rytownictwa, omówimy najpopularniejsze techniki. Wykonamy linoryt tradycyjny i odbitki na profesjonalnej prasie graficznej.

16.11.2019 / SOBOTA / 10:00 – 13:00
Pracownia, ul. Szeroka 34/35 - 37
(wejście od strony ul. Grobla I)
Prowadzenie : Grażyna Tomaszewska-Sobko


Linoryt jest techniką graficzną, zaliczaną do tzw. druku wypukłego. Oznacza to, że odbitka graficzna powstaje dzięki zastosowaniu matrycy, której elementy wypukłe pokrywane są farbą i poprzez silny docisk odbijane na arkuszu papieru lub na innym odpowiednim podkładzie. Fragmenty, które mają pozostać niezadrukowane, zostają wycięte za pomocą odpowiednich dłutek oraz nożyków.
Podczas drugiego spotkania poznamy kontekst współczesnego rytownictwa, omówimy najpopularniejsze techniki. Wykonamy linoryt według własnego projektu oraz odbitki na profesjonalnej prasie graficznej.

17.11.2019 / NIEDZIELA / 10:00 – 13:00
Pracownia, ul. Szeroka 34/35 - 37
(wejście od strony ul. Grobla I)
Prowadzenie : Grażyna Tomaszewska-Sobko

- - -

Opłata : 20,00 zł
Zapisy : abaaske@ggm.gda.pl
Liczba miejsc ograniczona.