VI Zjazd Dyrektorów i Pracowników Galerii Sztuki Współczesnej

VI Zjazd Dyrektorów i Pracowników Galerii Sztuki Współczesnej | Gdańsk, 11-13.9.2019 r.

Gdańska Galeria Miejska razem z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia są organizatorami VI Ogólnopolskiego Zjazdu Dyrektorów i Pracowników Galerii Sztuki Współczesnej w dniach 11-13 września 2019 roku w Gdańsku. W trakcie Zjazdu przedstawiciele szeregu samorządowych polskich instytucji wystawienniczych będą mieli okazję uczestniczyć w specjalnie przygotowanych dla nich wykładach, warsztatach i spotkaniach oraz odwiedzić szereg trójmiejskich placówek kultury, takich jak Państwowa Galeria Sztuki, Tajna Galeria, Kolonia Artystów, Mleczny Piotr oraz innych. Zjazd organizowany jest z myślą o potrzebie integracji różnych ośrodków i środowisk artystycznych Polski i służyć ma wymianie wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk współpracy między instytucjami.

Organizacja kolejnych Zjazdów jest nieformalnym nawiązaniem do odbywających się do lat 90. ubiegłego wieku zjazdów sieci Biur Wystaw Artystycznych. Sieć ta została utworzona w 1949 roku przez Ministerstwo Kultury na wniosek Związku Polskich Artystów Plastyków. Jej główną siedzibą było Centralne Biuro Wystaw Artystycznych w Warszawie w Pałacu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych i posiadała ona liczne oddziały w największych miastach Polski. Po transformacji w 1989 roku, gdy sieć BWA została przekazana lokalnym samorządom, wiele z placówek zmieniło swe nazwy z BWA na pokrewne, lecz wciąż kontynuowały misję krzewienia najnowszych trendów sztuki współczesnej i dokumentacji jej nieodległej historii. W 2014 roku z inicjatywy Ewy Łączyńskiej – Widz oraz Ewy Tatar samorządowe instytucje prezentujące sztukę współczesną postanowiły powrócić do idei corocznych zjazdów w zmienionej, warsztatowo – dyskusyjnej formule.  

Zarówno Gdańska Galeria Miejska jak i Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia nie posiadają tak długiej tradycji, by sięgała ona do pierwotnych założeń zjazdów sieci BWA. Mimo to, będąc wiodącymi ośrodkami prezentującymi sztukę współczesną na terenie Trójmiasta postanowiliśmy zostać gospodarzami VI takiego Zjazdu w Gdańsku. Na nasze zaproszenie odpowiedziało pozytywnie dwadzieścia instytucji z całego kraju, których przedstawicieli będziemy gościć w dniach od 11 do 13 września  br. Wspólne spotkanie przedstawicieli z trójmiejską publicznością zaplanowane jest w trakcie wernisażu wystawy „Tylko zepsute zegary pokazują dokładny czas” w piątek 13 września o g. 18 w GGM2 przy ul. Powroźniczej. Zjazd organizowany jest również jako część oficjalnych obchodów 10. rocznicy powstania Gdańskiej Galerii Miejskiej.

Instytucje partycypujące w VI Zjeździe w 2019 roku: Galeria Sztuki Współczesnej z Ostrowa Wielkopolskiego, BWA Wałbrzych, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku, Galeria Arsenał z Białegostoku, Galeria Ostrołęka, BWA Galeria Miejska z Bydgoszczy, BWA Olsztyn, Galeria Sztuki z Legnicy, BWA Wrocław, Galeria Bielska BWA z Bielska – Białej, BWA Kielce, Galeria Miejska Arsenał z Poznania, Centrum Sztuki Współczesnej Kronika z Bytomia, Galeria El, BWA Jelenia Góra, Miejski Ośrodek Sztuki z Gorzowa Wielkopolskiego, BWA Zielona Góra, Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie, BWA Sieradz, BWA Tarnów, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. 

Poprzednie Zjazdy:
I Zjazd: BWA Tarnów, 18-20.9.2014
II Zjazd: Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku, Ustka – Słupsk, 17-19.9.2015
III Zjazd: BWA Kielce, 14-16.9.2016
IV Zjazd: Centrum Nauki  i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Galeria Sztuki BWA Wałbrzych, 10-12.10.2017
V Zjazd: Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie, 24-27.5.2018