GALERIA RZEŹBY GDAŃSKIEJ / GDAŃSK-MIASTO-SZTUKA

GDAŃSK-MIASTO-SZTUKA

Spotkanie #5 Galeria Rzeźby Gdańskiej

Spacer: 25.08.2019, niedziela godz. 14.00
Miejsce zbiórki: Gdańsk-Oliwa, wejście główne do Parku Oliwskiego

Prowadzący: Andrzej Zagrobelny

Kuratorzy projektu: Klaudiusz Grabowski, Dorota Kucharczyk
Koordynacja: Aleksandra Chrzanowska
Organizatorzy: Gdańska Galeria Miejska, Muzeum Gdańska

Podczas piątego spotkania z cyklu Gdańsk-Miasto-Sztuka przyjrzymy się ukrytej wśród założenia parkowego w Oliwie galerii rzeźby gdańskiej.

Znany wszystkim mieszkańcom Gdańska Park Oliwski ma niezwykle długą i ciekawą historię.

Został założony jako reprezentacyjny ogród przy siedzibie opata zakonu cystersów. Urządzono go zgodnie z panująca wówczas francuską modą. Starannie zaplanowano układ klombów i nisko przystrzyżone krzewy oraz kolorowo kwitnące kwiaty. Całość ogrodowego założenia urozmaicono stawami. Jednak największe wrażenie robiła pieczołowicie zaprojektowana aleja prowadząca w kierunku wschodnim. Ku radości spacerowiczów na jej końcu widać było wody Zatoki Gdańskiej, stąd tez wzięła się nazwa alei - Droga do Wieczności. Ogrodnik przygotowujący projekt dla opata, inspirował się ogrodami przy Pałacu Błękitnym w Warszawie. Dziś ten historyczny ogród francuski stanowi południową część założenia parkowego.

W 1976 roku w przestrzeni parku ustawiono 18 rzeźb, które stworzyły galerię współczesnej rzeźby gdańskiej. Prezentowane w niej obiekty artystyczne wykonane są z różnych materiałów, takich jak granit, piaskowiec, brąz, ceramika czy tworzywa sztuczne. Galeria powstała z inicjatywy Muzeum Narodowego i miała przybliżyć spacerowiczom nie zaglądającym do muzealnych wnętrz osiągnięcia oraz różnorodną twórczość gdańskich rzeźbiarzy. Wśród artystów, których rzeźby prezentowane są w parkowej galerii znaleźli się uznani twórcy, których dzieła zobaczyć można w muzeach, kolekcjach prywatnych oraz na placach miast nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Są to m.in. Stanisław Horno-Popławski, Anna Pietrowiec, Alfred Wiśniewski, Adam Smolana, Zygfryd Korpalski, Irena Loroch czy Zygmunt Kępski i inni.

W najbliższą niedzielę zwiedzimy tę nieco zapomnianą dzisiaj galerię wspólnie odkrywając, kto jeszcze przyczynił się do jej powstania.

Gdańsk-Miasto-Sztuka
to projekt Gdańskiej Galerii Miejskiej i Muzeum Gdańska, którego celem jest przybliżenie mniej znanych aspektów dziedzictwa kulturowego Gdańska. Obszar eksploracji ograniczony jest jedynie przestrzenią miasta. W niej jak w alchemicznym tyglu nieustannie wrze i dochodzi do ciągłych zmian. Urbaniści, architekci i artyści dokonują szeregu przekształceń, które mają bezpośredni wpływ na otoczenie w którym żyjemy. Projekt i planowane w jego ramach spotkania pomogą zrozumieć zachodzące przemiany i wskazać na najbardziej frapujące przestrzenie czy intrygujące detale. Zdekodować miasto i jego przestrzeń można na różne sposoby. W projekcie Gdańsk-Miasto-Sztuka proponujemy czynną formę, pod czujnym okiem prowadzących.