Między Falowcami / Gdańsk-Miasto-Sztuka

SPOTKANIE #4 MIĘDZY FALOWCAMI

Spacer: 28.07.2019, niedziela godz. 14.00
Miejsce zbiórki: Gdańsk – Przymorze, ul. Jagiellońska 9 (przy kościele św. Józefa)

Prowadząca: Dorota Kucharczyk
Kuratorzy projektu: Klaudiusz Grabowski, Dorota Kucharczyk
Koordynacja:
Aleksandra Chrzanowska
Organizatorzy:
Gdańska Galeria Miejska, Muzeum Gdańska

Podczas czwartego spotkania z cyklu Gdańsk-Miasto-Sztuka odwiedzimy jedno z pierwszych powojennych gdańskich osiedli – Przymorze. Wspólnie pospacerujemy między słynnymi falowcami odkrywając co kryje się w ich cieniu.

Potrzeby mieszkaniowe w okresie powojennym w Polsce, a szczególnie w Gdańsku były ogromne. Przymorze stanowiło pewnego rodzaju poligon doświadczalny dla nowych rozwiązań architektoniczno-urbanistycznych. Dzięki połączonym siłom architektów, urbanistów oraz artystów plastyków powstały projekty nie tylko odważne na polu architektury, ale również zagospodarowania przestrzeni osiedli mieszkaniowych. Koncepcje oparte na współoddziaływaniu budynków, kolorów, małej architektury czy przestrzeni rekreacyjnej stanowiły sedno realizacji tych przedsięwzięć. Spacer po tym wyjątkowym miejscu będzie doskonałą okazją do sprawdzenia, w jaki sposób małe elementy przestrzenne kreują wygląd i rzeczywistość osiedli mieszkaniowych w kontraście do onieśmielających form architektonicznych samych bloków.

Gdańsk-Miasto-Sztuka to projekt Gdańskiej Galerii Miejskiej i Muzeum Gdańska, którego celem jest przybliżenie mniej znanych aspektów dziedzictwa kulturowego Gdańska. Obszar eksploracji ograniczony jest jedynie przestrzenią miasta. W niej jak w alchemicznym tyglu nieustannie wrze i dochodzi do ciągłych zmian. Urbaniści, architekci i artyści dokonują szeregu przekształceń, które mają bezpośredni wpływ na otoczenie w którym żyjemy. Projekt i planowane w jego ramach spotkania pomogą zrozumieć zachodzące przemiany i wskazać na najbardziej frapujące przestrzenie czy intrygujące detale. Zdekodować miasto i jego przestrzeń można na różne sposoby. W projekcie Gdańsk-Miasto-Sztuka proponujemy czynną formę, pod czujnym okiem prowadzących.