4G

Feminał / Oprowadzanie kuratorskie

Feminał / Oprowadzanie kuratorskie – Wycieczka sąsiedzka

We wtorek, 18 czerwca w godz. 12.00-14.00 Dom Sąsiedzki KULTURA wybiera się na wycieczkę sąsiedzką do Gdanskiej Galerii Güntera Grassa przy ulicy Szerokiej 37.

Zapraszamy osoby indywidualne oraz różnorodne inicjatywy, grupy i kluby gdańszczan i gdańszczanek do wspólnego zwiedzania wystawy Feminał | The Womenal.

Spotkaniu towarzyszy moderowana rozmowa o zmianach kulturowych w Polsce (z najróżniejszych perspektyw).

Wstęp jest wolny dla wszystkich zainteresowanych.

MARTA WRÓBLEWSKA, kuratorka wystawy Feminał z Gdańskiej Galerii Miejskiej opowie o idei wystawy, osnutej wokół powieści Turbot Noblisty. Kuratorka przybliży nam rzeźby i grafiki Güntera Grassa i opowie, w jaki sposób nawiązują do tematyki wystawy. Zobaczymy też prace kilkunastu artystek, interpretujących Turbota z feministycznej perspektywy. Porozmawiamy o znaczeniu tych dzieł, ich przesłaniu i nawiązaniach do obecnie toczącej się debaty o roli kobiet i mężczyzn w polskim społeczeństwie.

Günter Grass napisał Turbota w 1977 roku, blisko 10 lat po tzw. „rewolucji obyczajowej ‘68” w Niemczech i Zachodniej Europie. Wtedy przez Niemcy przetoczyła się tzw. druga fala feminizmu, poddająca w wątpliwość porządek świata, tworzony przez władzę mężczyzn.

Do czego prowadzi męska dominacja nad światem? A co się dzieje, gdy władzę zaczynają przejmować kobiety? O tym jest powieść Turbot. Dzisiaj niezwykle aktualna w Polsce.
W Niemczech dyskusja publiczna o rolach płciowych toczy się od końca lat 60-tych. W Polsce od czasów transformacji ‘89 roku, z rożnymi etapami wzmożenia. Obecnie temat jest „gorący”.

Dlatego warto spotkać się na wystawie i poznać głos artysty – Noblisty sprzed 40 lat oraz współczesnych polskich i zagranicznych artystek. Sztuka pozwala nam zadawać trudne pytania,
poszukiwać różnorodnych odpowiedzi i poszerzać nasze rozumienie rzeczywistości głębiej, niż publicystyka.

Dyskusje będzie moderować LIDKA MAKOWSKA, kulturolożka, aktywistka miejska, od 10 lat współtworzy Trójmiejską Akcję Kobiecą.

Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.

Artystki na wystawie FEMINAŁ: Agata Agatowska, Iwona Demko, Georgia Fambris, Urszula Kluz-Knopek, Natalia Kopytko, Katarzyna Kukuła, Ewa Kulka, Jasmin Lothert, Małgorzata Markiewicz, Agata Norek, Anna Orbaczewska, Elena Provata, Ulrika Segerberg, Małgorzata Wielek-Mandrela

Kuratorki: Marta Wróblewska, Iwona Demko, Renata Kopyto

Wystawa FEMINAŁ jest czynna do soboty 22.06, od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-18.00 w Gdanska Galeria Guntera Grassa przy ul. Szerokiej 27 w Gdańsku.

Organizatorzy:
Gdańska Galeria Miejska
Dom Sąsiedzki KULTURA przy Krytyka Polityczna - ŚWIETLICA W TRÓJMIEŚCIE
Projekt „Dom Sąsiedzki KULTURA” dofinansowany jest ze środków Miasto Gdańsk
*
fot. Bogna Kociumbas