4G

Anna Królikiewicz - Grassomania 11 / Noc Wrzeszcza 2019

W ramach Nocy Wrzeszcza artystka wizualna Anna Królikiewicz zaprezentuje dwa projekty odwołujące się do smaków opisywanych w powieści Güntera Grassa. Na finał Nocy Wrzeszcza w Garnizonie Kultury zaprasza na specjalnie przygotowaną zupę, a wcześniej na specyficzne słodycze do Tajnej Galerii Marcina Zawickiego.

Obie prace są silnie zainspirowane najbardziej znaną powieścią wrzeszczańskiego laureata Nagrody Nobla. Podobnie jak Günter Grass w „Blaszanym bębenku”, Królikiewicz będzie drażnić szereg zmysłów i chce wprowadzić odbiorcę w swoją opowieść kompleksowo. W odróżnieniu od noblisty opowiada jednak skromnie, nie bije w bęben - destruujący krzyk Oskara równoważąc pełnym skupienia szeptem.

Projekty jako premierowe zostaną zrealizowane w ramach tegorocznego open callu 11. edycji festiwalu Grassomania.

O godz. 19.00 w Tajnej Galerii zaprezentujemy impresję na temat sklepu Matzerath’a z pobliskiej ulicy Labesa (obecnie Lelewela) oraz innych, licznych sklepików kolonialnych obecnych w powieści Grassa. Spojrzymy oczami Oskara, postaci wieloznacznej i wielowymiarowej, bohatera poza czasem, dorosłego, który chce być wiecznym dzieckiem, artysty. Przywołane miejsce stanie się alchemiczną kuchnią, symbolicznym miejscem poszukiwania sensu i odrywania błon pamięci. Instalacja, którą zobaczymy w Tajnej Galerii to swoisty mash-up dwóch wcześniejszych realizacji Anny Królikiewicz. Jedna z jej pierwszych realizacji bazujących na zjawisku synestezji - „Drogeria” (2012) była artystyczną reanimacją sklepu kolonialnego na Biskupiej Górce w Gdańsku. „Kolekcja Janowska” (2017) zaś to ślad śląski, ludyczno-alchemiczny.

Finał Nocy Wrzeszcza, który nastąpi w Garnizonie Kultury o godz. 22.30 będzie nawiązywał do ostatnich kart książki „Blaszanego bębenka”. Uczestnicy wydarzenia będą mogli skosztować specjalnie przygotowanej na tę okazję zupy! Jakiej? Przeczytacie o niej na początku i na końcu książki. Historię Oskara zamyka odwołanie do dziecięcych strachów; na ostatnich stronach „Blaszanego bębenka” powraca „Czarna kucharka”, która zdaje się być jedynym źródłem lęków niewzruszonego do tej pory socjopatycznego bohatera. Być może stoi za tym dziecięca trauma - kulinarny koszmar zgotowany przez wrzeszczańskie dzieci, sąsiadów Oskara z ul. Labesa, które karmią „innego” ohydną zupą. Po tym przykrym doświadczeniu Oskar opuszcza Wrzeszcz, od tego momentu kamienice i podwórka stają się dla niego zbyt ciasne, zaczyna się podróż. Anna Królikiewicz (stosując składniki w pełni spożywcze i roślinne!), we współpracy z restauracją „U królika” spróbuje przywołać ów smak, może wyobrażenie zupy. Zaserwujemy ją na koniec Nocy Wrzeszcza i wędrówki z Oskarem.

19:00 „Proszek musujący. Czy to Państwu coś mówi?” – otwarcie wystawy
Tajna Galeria, ul. Grunwaldzka 146B (lokal w podwórku)

22.30 „Czy jest tu Czarna Kucharka?” – Anna Królikiewicz & U Królika
Plac w Garnizonie Kultury, ul. Słowackiego 19

Anna Królikiewicz
Artystka wizualna, profesora, pracuje na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prowadzi Czwartą Pracownię Rysunku. W latach 2001-2003 uczyła na wydziałach Sztuki i Projektowania Graficznego Bilkent University w Ankarze oraz autorskiego kursu Kształt Smaku w School of Form w Poznaniu. Zajmują ją obszary związane z szeroko pojętą fizycznością ciała i kruchością pamięci, od 2010 roku jej prace dotykają zagadnień z fizjologii smaku i synestezji. Autorka wystaw indywidualnych, brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą m.in. w Nowym Yorku, Istambule, Ankarze, Kilonii, Brukseli, w galeriach, opuszczonym sklepie mięsnym w Sopocie, sali jadalnej zakonu kartuzów, oliwskim lesie, pustym mieszkaniu na krakowskim Salwatorze. Laureatka nagród za osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne, dwukrotna stypendystka miasta Sopot. Jej ostatnią realizacją jest scenografia do spektaklu Eweliny Marciniak Die Batholomausnacht w Teatrze w Fryburgu.  

Tajna Galeria
Niezależna galeria sztuki mieszcząca się w gdańskim Wrzeszczu, w pracowni Marcina Zawickiego, przyznanej artyście w ramach programu Gdańskie Otwarte Pracownie. Galeria skupia się na sztuce współczesnej, przede wszystkim na malarstwie. Wystawy odbywają się sporadycznie i nieregularnie, trwają zaledwie kilka dni. Zawicki pracuje jako asystent na macierzystej ASP w Gdańsku, gdzie w 2015 roku obronił doktorat z wyróżnieniem. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz instalacjami przestrzennymi. Jest laureatem wielu konkursów oraz uczestnikiem kilkudziesięciu wystaw zbiorowych i indywidualnych. Jego prace znajdują się w wielu zbiorach prywatnych oraz kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Multisensoryczne instalacje Anny Królikiewicz w ramach Nocy Wrzeszcza zostaną zrealizowane przez Tajną Galerię we współpracy z restauracją U królika oraz Gdańską Galerią Miejską - projekt jako premierowy został wybrany w tegorocznym open callu festiwalu Grassomania.

*

fot. Renata Dąbrowska

GRASSOMANIA 11

Dotychczas była festiwalem, którego koncepcję corocznie opracowywały kuratorki: Iwona Bigos (2009 – 2013), Maria Sasin (2009 - 2013) i Marta Wróblewska (2013 - 2018). Po doświadczeniu 10 edycji pragniemy, aby Grassomania swoją formułą dostosowała się do nowych realiów artystycznych i potrzeb społecznych zgodnych z ideami demokracji i aktywizmu. Dlatego też oddajemy inicjatywę twórczą w Wasze ręce! Przez cały rok przyjmujemy zgłoszenia Waszych pomysłów nawiązujących do szeroko pojętej tematyki grassowskiej, ze szczególnym naciskiem na wątki bliskie ideałom przyświecającym ogólnopolskim obchodom Roku Antyfaszystowskiego oraz gdańskiego roku Wolności i Solidarności. Zachęcamy do nawiązywania żywego dialogu z twórczością Güntera Grassa, kolekcją jego prac oraz całorocznym programem Gdańskiej Galerii jego imienia. Interesują nas inicjatywy, którym nieobca będzie grassowska inklinacja do zaangażowanej intelektualnej polemiki, czynnej odpowiedzialności politycznej, obywatelskiej i artystycznej, związanej z zajmowaniem stanowiska w istotnych kwestiach dotyczących otaczającej nas rzeczywistości. Właśnie dialog twórczy pojmujemy jako kwintesencję demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego. Upatrujemy w nim podstawowej formy komunikacji międzyludzkiej utrzymanej w pokojowej atmosferze gwarantującej wzajemne wsparcie, a stanowczo wykluczającej hierarchizowanie i podziały. Dlatego liczymy na Waszą kreatywność i eksperymentalność! Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym regulaminem tegorocznej Grassomanii i czekamy na Wasze zgłoszenia! WE WANT YOU!

REGULAMIN : https://www.ggm.gda.pl/_pliki/50/245017388.pdf