PORTRECISTA

Portret, podobizna to artystyczny wizerunek konkretnej osoby, ukazujący zewnętrzne podobieństwo. Pomijając sposób wykonania, styl czy też materiał biorąc pod uwagę różne kryteria, rozróżniamy wiele typów portretu. Ze względu na upozowanie głowy, ze względu na ujęcie postaci, ze względu na okoliczności powstania czy pozycję społeczną modela, ze względu na przeznaczenie i funkcję, ze względu na metodę tworzenia, a nawet rozmiary portretu. Studium fizjonomiczne, które ukazuje nie konkretną osobę, lecz określony typ ludzki np. urodziwą młodą kobietę, melancholijnego starca, mężnego szlachcica w fantazyjnym stroju również zajmuje swoje miejsce w szeroko pojętym portretowaniu. Uwieczniano uogólnione wizerunki danej profesji, przedstawienia różnych zawodów np. uczony w pracowni, malarz w atelier, kupiec w kantorze – daj nam to dziś bogaty obraz psychospołeczny przeszłości.
Dlaczego dawniej portret był tak ogromnie popularny? Dlaczego utrwalanie naszego wizerunku pełni tak ważną rolę? A dziś – jak wytłumaczyć tysiące zdjęć na profilach społecznościowych i fenomen selfie?

Podczas pierwszej odsłony warsztatów poznamy rys historyczny portretu. Porozmawiamy o tym, jaką rolę pełnił w przeszłości i dlaczego był tak wyrazistym znakiem przeszłych czasów. W części praktycznej sporządzimy swoje wzajemne portrety za pomocą grubego grafitu na płótnie, tworząc pary portretowe. Zobaczymy się wzajemnie i wzajemnie się zapiszmy, narysujmy na miarę naszych nieprofesjonalnych możliwości. Poddamy się pierwszemu wrażeniu, wzajemnym relacjom pomiędzy portretowanymi i portretującymi.

W drugiej odsłonie, zapiszemy swoje wizerunki za pomocą modnych dziś polaroidów, które pozwalają na niemal natychmiastowe zapisanie naszych twarzy. Następnie przetransferujemy je za pomocą wody i pędzla na papier akwarelowy i oprawimy. Przyjrzymy się różnicom pomiędzy portretem odręcznym, a fotograficznym selfie. By się prawdopodobnie przekonać o tym, że niewiele różnimy się od ludzi żyjących setki lat temu. Nadal pragniemy zapamiętania. Nadal tęsknimy za akceptacją ze strony innych. Czy mamy dziś jednak do czynienia z rozlaniem idei, z nadmiarem, z przesytem – tym samym znieczuleniem na wartość konkretnych osobowości, mimo niezwykłych możliwości technologicznych?
--
PORTRET WĘGLEM
23.03.2019 / SOBOTA / 11:00 - 13:00
GGGG, Szeroka 34/35-37
Prowadząca : Wiktoria Bieżuńska i Agnieszka Baaske

AUTOPORTRET POLAROIDOWY
30.03.2019 / SOBOTA / 11:00 - 14:00
GGGG, Szeroka 34/35-37
Prowadząca : Agnieszka Piasecka