GGM1

10 lat GGM!

10 lat GGM!

Gdańska Galeria Miejska jest wciąż jedną z najmłodszych trójmiejskich instytucji kultury, lecz w końcu obchodzi swój pierwszy okrągły jubileusz. Spotykamy się z Wami na wystawach w naszych trzech galeriach, festiwalach w mieście oraz na wielu innych wydarzeniach od 10 lat. Rocznie realizujemy około 20-25 wystaw, 3 festiwale w przestrzeni publicznej, około 200 warsztatów z ceramiki i linorytu oraz szereg warsztatów dedykowanych wystawom i specjalnych spotkań z artystami i teoretykami sztuki. Współpracujemy z wieloma polskimi i zagranicznymi  instytucjami kultury i nauki, by zapewnić polifonię głosów i doświadczeń, jakie chcemy z Wami współdzielić. Promujemy młodych obiecujących twórców, ale nie zapominamy o doświadczonych artystach, których działalność staramy się bacznie śledzić. Skupiamy się na sztukach wizualnych, ale nieobce są dla nas wątki literackie (nasz patron – Günter Grass czy rezydencje literackie ICORN). 10 lat działania w obszarze sztuk wizualnych i literatury w Gdańsku oraz poza nim to być może dobra okazja do podsumowań, ale nas zdecydowanie bardziej interesuje przyszłość naszej instytucji.

Na przełomie roku GGM wzbogaciła się o nową, czwartą filię – Dom Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa w budynkach przy Sierocej 8. Obiekt ten oczekuje na gruntowną rewitalizację by mógł ruszyć pełną parą ze swoją ofertą kulturalną. Ale już teraz bacznie śledźcie to co się dzieje w nim i jego otoczeniu, bo zaczęliśmy oswajać nową przestrzeń dla sztuki i kultury, choćby w  ramach działań edukacyjnych „Domu 12 rzemiosł” czy cyklu spotkań i spacerów „Gdańsk Miasto Sztuka”. Rozpoczęliśmy również serię warsztatów edukacyjnych dotyczących prezentowanych przez nas wystaw „Do 3 razy sztuka”.

Nowością w tym roku w GGM jest zmieniona formuła popularnego festiwalu Grassomania. Pod hasłem WE WANT YOU zapraszamy wszystkich chętnych do realizacji własnych działań artystycznych na festiwalu w ramach obchodów Roku Antyfaszystowskiego oraz Roku Wolności i Solidarności w Gdańsku. Przygotowujemy dla Was wiele wyjątkowych wystaw, wydarzeń i działań edukacyjnych rozłożonych na cały rok, o których będziemy Was informować na stronie i w wielu innych miejscach.

Nie robimy specjalnego wydarzenia z okazji urodzin, ponieważ wierzymy, że każde z naszych działań ma wyjątkowe znaczenie zarówno dla naszych gości i widzów, jak i artystów którym stwarzamy możliwość prezentacji swojej twórczości. Jeśli jednak chcielibyście wznieść toast za dzielną i pracowitą ekipę GGM już dziś zapraszamy Was 13 września na otwarcie wystawy „Tylko zepsute zegary pokazują dokładny czas” w GGM2. Do zobaczenia na Głównym Mieście!