4G

Od zdjęcia, do wystawy- warsztaty fotograficzne prowadzone przez artystów z kolektywu Sputnik Photos

Termin – 02 i 03.03.2019
Godziny: 10-16
Miejsce – Gdańska Galeria Güntera Grassa / Pracownia Artystyczna (wejście od strony ul. Grobla I)
Prowadzący – Adam Pańczuk, Michał Łuczak
Cena – 200 zł early bird (do 24 lutego), 250 zł (od 25 do 28 lutego) / UWAGA: obowiązuje przedpłata na konto GGM / PATRZ REGULAMIN
 
Zajęcia kierowane są do osób, które już tworzyły cykle fotograficzne, jak i do tych, które dopiero mają to w planach, ale którym nie jest obca obsługa aparatu fotograficznego.
 
Uczestnicy powinni przynieść ze sobą dokumentację swoich wcześniejszych projektów (prace mogą być wydrukowane w formacie 9x13 cm lub 10x15 cm), ale nie jest to wymagane. W razie konieczności prowadzący udostępniają archiwa Sputnik Photos.
 
Warsztaty są podzielone na dwa sukcesywne dni.
 
Dzień pierwszy:
 
- wprowadzenie teoretyczne do tematu edycji projektu fotograficznego
- ćwiczenie z edycji: praca w parach nad edycją i ułożeniem cyklu zdjęć na bazie otrzymanego (nie znanego wcześniej uczestnikom) zbioru spójnych tematycznie i formalnie fotografii (ok. 60-80). Głównym zadaniem uczestników będzie ułożyć zestaw ok. 20 fotografii i opracować do niego legendę.
 
Dzień drugi:
 
- wprowadzenie teoretyczne do tematu „wystawa jako środek wyrazu”
- korekta własnych projektów i omówienie ich w gronie uczestników
- ćwiczenie służące stworzeniu wystawy na podstawie zdjęć pochodzących z własnego projektu
 
Prowadzący:
 
Michał Łuczak – fotograf, absolwent studiów doktoranckich w Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie oraz iberystyki na Uniwersytecie Śląskim. W swoich pracach przedstawia głównie Górny Śląsk oraz kraje byłego ZSRR. Przygląda się mniejszym społecznościom i wykorzystuje je jako metaforę całościowego obrazu. Jest autorem książek fotograficznych (Brutal, 2012, Koło miejsca/Elementarz /wraz z Krzysztofem Siwczykiem/, 2016 – Czytelnia Sztuki, 11.41 /wraz z Filipem Springerem/, 2016 ). Od roku 2010 jest członkiem kolektywu Sputnik Photos. Pracuje również jako kurator i edytor publikacji fotograficznych.
 

Adam Pańczuk jest fotografem dokumentalnym, swoje historie opowiada posługując się portretem, łączy fotografię dokumentalną z kreacyjną. Pozwala mu to opowiadać o pewnych obszarach człowieka gdzie tradycyjne podejście do fotografii dokumentalnej nie sięga. Jego najważniejszy projekt fotograficzny, „Karczeby”, czyli opowieść o przynależności człowieka do ziemi, został wyróżniony przez jury 71. konkursu „Pictures of the Year International” Najlepszą Książką Fotograficzną Roku 2013 na świecie. Został doceniony przez najdłużej ukazujący się magazyn o fotografii na świecie „The British Journal of Photography”, który uznał Pańczuka, jednym z najbardziej obiecujących fotografów młodego pokolenia na świecie. Jest wykładowcą Akademii Fotografii w Warszawie oraz członkiem kolektywu Sputnik Photos. Studiował na Akademii Ekonomicznej, a także fotografię na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu.