Wydarzenia

Grassomania 10: Jane's Walk

GRASSOMANIA 10
Z ORANŻADĄ W PROSZKU NA JĘZYKACH

Spotkanie pierwsze: Spacer Jane′s Walk + piknik

Miejsce: Gdańska Galeria Güntera Grassa + Park Świętopełka, ul. Szeroka 37
Wydarzenie: 06.05.2018
Spacer: 06.05, godz. 12.00 (zbiórka: Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul. Szeroka 37)
Piknik: 06.05, godz. 14.00, Park Świętopełka
Kuratorka: Marta Wróblewska
Współpraca: Justyna Borucka
wstęp wolny

Dziesiąta edycja festiwalu Grassomania odbędzie się pod hasłem Z oranżadą w proszku na językach. W tym roku tematem przewodnim będzie doświadczanie miasta poprzez zmysły. To właśnie smak, woń i dotyk syczącej oranżady w proszku na języku przenosił Grassa i jego literackich bohaterów do magicznego świata dzieciństwa, przywołując bezcenne wspomnienia.

Pierwsze spotkanie z tegoroczną Grassomanią odbędzie się 6 maja. Razem z wykładowcami i studentami Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz ich gośćmi specjalnymi zapraszamy na kolejną odsłonę projektu Jane's Walk. Będziemy wspólnie spacerować po Śródmieściu Gdańska odnajdując kolejne miejsca, które twórczo pobudzają nasze zmysły. Uczestnicy spaceru zostaną zaproszeni do (inter)aktywnego uczestnictwa w odkrywaniu i doświadczaniu przestrzeni Gdańska. Otrzymają m.in. specjalne notatniki, przy pomocy których będą zachęcani do utrwalania swoich impresji. Tych, którzy będą chcieli się nimi podzielić w postaci zdjęć, filmików oraz komentarzy wszelkiego rodzaju, zapraszamy przez cały maj do przesyłania materiałów na adres: bankinspracji@ggm.gda.pl Wybrane propozycje zostaną zamieszczone na naszej stronie internetowej i posłużą jako inspiracje dla artystów, którzy wezmą udział w odsłonie głównej Grassomanii.
Finałowe wydarzenie GRASSOMANI odbędzie się 2 września!

Po spacerze, przy muzyce i dobrym jedzeniu odpoczniemy w Parku Świętopełka. Razem z gotującymi chłopakami z OMnom zapoznamy się z japońską sztuką kulinarną i popularnymi onigiri. Podczas naszej akcji kulinarnej każdy z uczestników wspólnego gotowania będzie mógł przygotować tą dalekowschodnią potrawę zgodnie ze swoim indywidualnym smakiem. Będzie też czas, aby przedyskutować wrażenia zebrane podczas spaceru.


Jane's Walk to międzynarodowa inicjatywa zapoczątkowana w 2007 roku w Toronto, polegająca na organizacji otwartych spacerów miejskich. Jej bezpośrednią inspiracją była postawa amerykańsko-kanadyjskiej aktywistki Jane Jacobs, autorki głośnej książki Śmierć i życie wielkich miast Ameryki. Jacobs była zwolenniczką miast zorganizowanych na ludzką skalę, gdzie priorytetem jest łatwo dostępna i sprzyjająca pieszym spacerom wspólna przestrzeń, jako miejsce integracji i aktywizacji mieszkańców. Dlatego też Jane's Walk – spacery organizowane na całym świecie na początku maja w rocznicę urodzin Jane Jacobs – mają być zachętą dla mieszkańców miast do subiektywnego doświadczania otoczenia, w którym żyją, odkrywania go na nowo w sposób kreatywny i zaangażowany. Wspólne dyskusje i obserwacje nie tylko integrują, ale często także prowadzą do poprawy środowiska, w którym na co dzień żyjemy.
www.janeswalk.org

Bank Inspiracji jest interaktywna bazą danych zawierającą rozmaite materiały dotyczące interesujących przestrzeni Gdańska. Wybór miejsc i materiałów, zebranych na ich temat przez mieszkańców, może być stale uzupełniany. Miejsca zaznaczone na mapie miasta, a także towarzyszące im dźwięki, kolory, impresje i wspomnienia zebrane w postaci zdjęć, nagrań, szkiców, notatek, itp. stanowią bazę dla dalszych działań artystycznych. W ten sposób umożliwiamy mieszkańcom współtworzenie sztuki i zachęcamy do kreatywnego dialogu z twórcami. Dołączając do Banku Inspiracji każdy może wziąć udział w kreowaniu artystycznego wyrazu przestrzeni naszego miasta. Projekt Bank Inspiracji oraz związane z nim Warsztaty Kreatywne zostały zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatywa Miasto w ramach działań towarzyszących projektowi Unii Europejskiej: Kreatywna Europa, The People's Smart Sculpture.
www.bankinspiracji.ggm.gda.pl

Grassomania jest projektem dedykowanym Günterowi Grassowi, budującym swój program wokół twórczooeci Noblisty, będącej przedmiotem interpretacji i inspiracji dla współczesnych twórców. Celem każdej edycji Grassomanii jest realizacja różnorodnych działań pozwalających na wszechstronne utrwalanie pamięci o Günterze Grassie, a także twórcze podejście do jego spuścizny. W roku 2018 przypada 10. edycja festiwalu, w ramach której wyjdziemy w przestrzeń Gdańska, a w jej doświadczaniu pomogą nam nasze wyostrzone zmysły.
www.ggm.gda.pl


Wydarzenie realizowane w ramach projektu The People’s Smart Sculpture finansowanego ze środków programu EU – Kreatywna Europa. www.smartsculpture.eu

eu_logo      Dodatkowy katalog plików: logo/ps2_full.jpg

Dodatkowy katalog plików: logo/pg.jpg  Dodatkowy katalog plików: logo/janeswalklogo.jpg  

  Dodatkowy katalog plików: logo/inicjatywa_miasto.jpg  Dodatkowy katalog plików: logo/omnomlogobl2.png