Wydarzenia

Jakie Warstwy Miasta widzą dzieci?

Warstwy Miasta. Wystawa tunnelbooków podsumowująca warsztaty edukacyjne

Miejsce: Pracownia Artystyczna GGM, ul. Grobla I 1/2 (w budynku Gdańskiej Galerii Güntera Grassa)
Wernisaż: sobota, 10.03 godz. 12.00
Wystawa: 10.03 – 25.03.2018
Godziny otwarcia:
wtorek godz. 14.00 – 17.00,
czwartek – niedziela godz. 12.00 – 19.00
Autorka koncepcji warsztatów Warstwy Miasta: Martyna Groth
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Partner: Gdańska Galeria Miejska
Wstęp wolny

Jak mogłaby się rozwijać architektura i przestrzeń miejska według małych gdańszczanek i gdańszczan?
Można będzie się o tym przekonać odwiedzając wystawę podsumowującą warsztaty architektoniczne Warstwy Miasta. Ekspozycja powstała w ramach cyklu edukacyjnego Instytutu Kultury Miejskiej, który opracowała Martyna Groth. Realizacja programu miała miejsce od października do grudnia 2017 roku. Podczas wernisażu wystawy młodzi artyści zaprezentują swoje pomysły na miasto.

Podczas warsztatów dzieci, razem z opiekunami i rodzicami, budowały swoje miasto – warstwa po warstwie. W zagadnienia urbanistyczne młodych architektów wprowadzał Łukasz Pancewicz i Monika Arczyńska. Marta i Lech Rowińscy z grupy BETON opowiadali o warstwie budynków, ulic i transporcie w mieście. O zieleni, wodzie i zwierzętach w miastach mówiła Katarzyna Zawistowska, a na temat sztuki i światła w mieście – Monika Sidor.

- Projektowanie miasta nie jest łatwym zadaniem. Wymaga uwzględnienia wielu różnych funkcji i potrzeb. Niezwykle ważni w jego powstawaniu są mieszkańcy. W trakcie wykładów i działań warsztatowych przyjrzeliśmy się różnym koncepcjom i warstwom miasta. Efektem kilkumiesięcznej pracy jest wystawa tunnelbooków – przestrzennych propozycji fragmentów miasta w miniaturze – zapowiada Martyna Groth, autorka koncepcji programu Warstwy Miasta.

Elementem wystawy są również nagrania dzieci, które opowiadają o swoich koncepcjach dotyczących architektury i przestrzeni.