Wydarzenia

Góry - Morze - Morze - Góry

Miejsce: Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem, ul. Krupoki 41
Wernisaż: 15.12.2017, piątek godz. 17.00
Wystawa: 15.12.2017 - 04.02.2018
Artystki:
Zakopane: Ewa Dyakowska – Berbeka, Agnieszka Rokicka, Anna Schumacher, Paulina Siedlarz, Paula Solańska 
Trojmiasto: Marta Branicka, Małgorzata Kręcka – Rozenkranz, Grażyna Kręczkowska, Katarzyna Swinarska, Maria Targońska.
Kuratorki: Lidia Rosińska-Podleśny, Grażyna Tomaszewska-Sobko

Od 15 grudnia 2017 do 4 lutego 2018 w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem trwać będzie interdyscyplinarna wystawa prezentująca twórczość kobiet artystek mieszkających na Podhalu i w Trójmieście, której Gdańska Galeria Miejska jest partnerem.

Jak w sposób oczywisty sugeruje tytuł wystawy : Góry – Morze  Morze - Góry, jej kluczem jest kontekst geograficzny, w swoim, można powiedzieć, skrajnym wydaniu. Skrajność ta, jak wiemy, polega na całkowicie odmiennym krajobrazie. I tu może  pojawić się pytanie , czy percepcja przestrzeni otaczającej artystki ma wpływ na koncepty zawarte w ich twórczości. Czy wertykalny krajobraz górski skłania bardziej do odniesień transcendentnych? Do jakich refleksji prowadzi bezkres morskiego pejzażu? Wydaje się, że oglądając prace przynajmniej części artystek biorących udział w wystawie , warto się nad tym zastanowić. 

Grażyna Tomaszewska-Sobko

Zawarta w tytule wystawy filozoficzna zbieżność przeciwieństw jest świadomą próbą artystycznego przedstawienia równoczesności przeciwnych zdarzeń, postaw i tendencji estetycznych. Morze i góry – dwa bieguny, dwa synonimy skrajności pojęć, dwa odrębne środowiska artystyczne, dwie odrębne linie zamykające lub otwierające horyzonty. Dychotomia, która w wymiarze estetycznym nie ogranicza, a inspiruje i rozwija. Góry i morze – zestawienie twórczości kobiet artystek z 'antypodów' geograficznych polskiej sztuki współczesnej, pozwala poszukiwać w różnorodności postaw i estetyk tego, co wspólne, co jednoczy w buncie i afirmacji. Świadomy wybór kobiet tworzących, ze środowiska trójmiejskiego i zakopiańskiego, nie posiada żadnych łatwych kontekstów, związanych z nurtami społecznymi tzw. 'female art'. Co Je łączy? Jaka energia przyciąga obydwa bieguny? Kryterium doboru stanowi jedynie wartość artystyczna, która nie jest zdeterminowana płcią, ani obowiązującymi trendami. Mam nadzieję, że tytułowa 'wspólnota przeciwieństw' stanie się dzięki tej prezentacji niezwykle cenną i inspirującą wspólnotą wrażliwości.  

Lidia Rosińska-Podleśny