Wydarzenia

Narracje #9 Poza sezonem

NARRACJE #9 POZA SEZONEM

Instalacje i interwencje w przestrzeni publicznej
Gdzie: Gdańsk - Brzeźno
Kiedy: 17.11 - 18.11.2017
Punkt info: plac przed Domem Zdrojowym (ul. Zdrojowa 2), godz. 18.00 - 24.00

Artyści: Meris Angioletti, Wojciech Bąkowski, Teatr Cantabile 2, Kaja Cykalewicz-Lycak, Rafał Dominik, Norbert Delman, Rafał Gołębiewski, Maurycy Gomulicki, Lola Gonzàlez, Laura Grudniewska, Michał Grzymała, Magda Jędra, Katarzyba Krakowiak, Ursula Mayer, Dominika Olszowy, Iza Rogucka, Diana Rönnberg, Ewa Rudnicka, Jerzy Bohdan Szumczyk, Stach Szumski, Natalia Uryniuk.
Kuratorka: Anna Czaban
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej | Współorganizator: Gdańska Galeria Miejska


Jakie Brzeźno Poza sezonem pokażą artyści i artystki tegorocznych NARRACJI? Trasa festiwalu wiedzie przez Park Brzeźnieński z jego charakterystycznymi elementami: bunkrami, kolumnadą i altaną, wzdłuż plaży, ale także wśród podwórek między domkami rybackimi i blokami. Wędrówka po artystycznych instalacjach i interwencjach zakończy się w legendarnym niegdyś Night Clubie Balladyna, który jest reaktywowany na czas trwania festiwalu. 17 i 18 listopada Instytut Kultury Miejskiej oraz Gdańska Galeria Miejska zapraszają na dziewiątą edycję Festiwalu NARRACJE.  Program wydarzenia, mapa trasy i opisy prac znajdują się na stronie www.narracje.eu

- Podczas dziewiątej edycji Festiwalu NARRACJE podążymy marzeniem nadmorskich wakacji: wielokrotnie przywołana zostanie przedwojenna, uzdrowiskowa historia dzielnicy, na którą spojrzymy jednak z perspektywy współczesnej. Na opowieść o Brzeźnie złożą się prace artystek i artystów wskazujące na zapisane w miejskiej tkance anegdoty i ujawniające liryczne potencjały pozornie zwykłych miejsc. Bohaterami tej opowieści będą zarówno – a może przede wszystkim – mieszkańcy dzielnicy, jak i przybyli na festiwal widzowie razem z całym spektrum przeżyć i emocji, których podczas NARRACJI doświadczą. W szerszej perspektywie udział w festiwalu będzie okazją do refleksji nad rozwijającą się w tym miejscu turystyką wraz z jej pozytywnymi i negatywnymi skutkami – opowiada kuratorka NARRACJI, Anna Czaban.

Trasa NARRACJI rozpoczyna się na placu przed Domem Zdrojowym przy ul. Zdrojowej 2 w Brzeźnie. 17 i 18 listopada o godz. 18.00 ruszą stąd spacery z kuratorką, która oprowadzi uczestników po festiwalowych instalacjach. W godzinach 18.30-22.00 (co 15 minut) ruszać stąd będą kolejne spacery, podczas których przewodnicy opowiedzą o specyfice tegorocznych prac. - Zapraszamy także osoby anglo- i rosyjskojęzyczne na specjalnie dla nich przygotowane spacery, które w piątek i sobotę rozpoczną się o godzinie 19.30. Tradycyjnie nie zabraknie też pełnych atrakcji spacerów dla najmłodszych uczestników NARRACJI i ich opiekunów. Każdego wieczoru  edukacyjne wyprawy rozpoczną się o 18.30 i 20.30. – mówi producentka NARRACJI, Joanna Weltrowska.

Jak co roku prace prezentowane podczas NARRACJI, czerpiąc z przeszłości miejsca, inspirując się opowieściami i ludźmi - sprawią, że dobrze znane okolice dzielnicy rozbłysną w nowym kontekście. Podczas festiwalu zobaczymy zarówno wielkoformatowe projekcje wideo, instalacje i obiekty site-specific, jak i bardziej intymne performanse i happeningi. Umiejscowiona w parkowej altanie praca Maurycego Gomulickiego nawiąże do przedwojennego pomnika 17. Pułku Artylerii Ciężkiej, który zburzony został na przełomie lat 50-tych i 60-tych; dzięki instalacji dźwiękowej Adama Gołębiewskiego charakterystyczna kolumnada w Parku im. Haffnera zabrzmi zapętlonym dźwiękiem oddechu; rzeźba Norberta Delmana przywoła - i wyniesie na piedestał - drugoplanową zwykle postać rehabilitantki. Szereg prac przywoła słodko-gorzkiego ducha letniska: brunatnoszara, smakująca lukrecją i salmiakiem wata cukrowa Diany Rönnberg będzie jesiennym powrotem do letnich wspomnień, „Herbstferien” Ewy Grudniewskiej na dwa wieczory stworzy artystyczną namiastkę kurhausu. Dzięki NARRACJOM kuracyjne Brzeźno przełomu XIX i XX wieku przenikać się będzie z Brzeźnem, jakie znamy dziś - w wakacje pełnym letników, poza sezonem na powrót żyjącym życiem swoich mieszkańców.

Podczas festiwalu uczestnicy i uczestniczki będą mieli możliwość zobaczyć 21 projektów artystów z Polski i z zagranicy.
W programie NARRACJI znajdują się również aktywności dla dzieci – wstęp na wydarzenia dla najmłodszych jest bezpłatny i nie wymaga  wcześniejszej rejestracji.
Morska wyprawa w najciekawsze zakątki Brzeźna; warsztat plastyczny (tworzenie statku do dalekiej wyprawy z kolorowego papieru, krepiny, bibuły, farby, sznurków, kredek i flamastrów). Prowadzenie: Natalia Cieszyńska; lokalizacja: Dom Sąsiedzki „Przy Północnej”, ul. Północna 5 (siedziba Fundacji „Sprawni Inaczej”).
Warsztat odbywa się w godzinach 18.00-21.00 i dołączyć do niego można w dowolnej chwili.

Balticarium – najciekawsze zwierzęta Bałtyku; wykład i warsztaty dla dzieci w wieku 7-10 lat Prowadzenie: Natalia Uryniuk; lokalizacja: Dom Sąsiedzki „Przy Północnej” (siedziba Fundacji „Sprawni Inaczej”), ul. Północna 5.
Warsztat rozpoczyna się o godzinie 19.00 i trwa 2 h.

Tutejsi dawni; warsztaty dla dzieci w wieku 7-13 lat(robienie kukiełek).
Prowadzenie: Magdalena Korbuszewska; lokalizacja: Dom Sąsiedzki „Przy Północnej” (siedziba Fundacji „Sprawni Inaczej”), ul. Północna 5.
Warsztaty rozpoczynają się o 19.00 i 21.00 i każda odsłona trwa do 1,5 h.

Spacer edukacyjny dla dzieci z rodzicami.
Prowadzenie: Marta Karalus i Maria Niemyjska.  Zbiórka i start: plac przed Domem Zdrojowym, ul. Zdrojowa 2.
Każdego wieczora spacery ruszają dwukrotnie, o godz. 18.30 i 20.30.

Wydarzeniem towarzyszącym NARRACJI jest spektakl Teatru Seniora „Pełnoletni” pt. Stara Kamienica, który premierowo zaprezentowany zostania 18 listopada o godzinie 17.00 w siedzibie Projektorni Gdańskiego Archipelagu Kultury, przy ul. Dworskiej 29 A. Scenariusz napisał zespół Teatru Seniora wraz z Eweliną Damps, która jest również reżyserką przedstawienia; muzykę skomponował Paweł Zagańczyk.

Na wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach festiwalu wstęp jest bezpłatny, a zapisy obowiązują wyłącznie na przedstawienia Teatru Cantabile 2 (informacje i zapisy: www.bit.ly/narracjecantabile).  

Punkt informacyjny mieści się na placu przed Domem Zdrojowym (ul. Zdrojowa 2). Punkt działa w godzinach 18.00-24.00 i można w nim pobrać ulotkę NARRACJI, zakupić torby festiwalowe oraz uzyskać wszystkie niezbędne informacje.

Klub Festiwalowy znajduje się w budynku dawnego Night Clubu Balladyna (al. Hallera 232). Tu znajdzie się też strefa gastronomiczna, foodtrucki z daniami dla wegan, wegetarian i osób jedzących mięso.


NARRACJE od 2009 roku eksplorują nowe miejskie wątki i historie. Artystyczne interwencje w przestrzeń publiczną dzielnic Gdańska nadają codziennym miejscom nowy kontekst i pozwalają odkryć je ponownie. Kuratorami Narracji byli już: Bettina Peltz (2009 - 2011), Steven Matijcio (2012), Rob Garrett (2013), Anna Witkowska i Adam Witkowski (2014). Przez lata festiwal zagościł: na Dolnym Mieście w Gdańsku, na Głównym i Starym Mieście oraz na Stoczni Gdańskiej, na Długich Ogrodach i we Wrzeszczu Górnym. W roku 2015 z kuratorką – Anną Smolak wyruszyliśmy poza centrum – do Nowego Portu. Stach Szabłowski – kurator ósmej edycji NARRACJI na miejsce festiwalu w 2016 roku zaproponował położoną 60,8 m n.p.m Biskupią Górkę. W 2017 roku Anna Czaban wybrała nadmorskie Brzeźno jako miejsce dziewiątej edycji festiwalu.


Kuratorka: Anna Czaban
Kulturoznawczyni, kuratorka, facylitatorka. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Muzealniczych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 2015 r. kuratorka projektów społecznych w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie („Archipelag Jazdów”, „Ogród Miejski Jazdów”).