4G

Günter Grass - cykl spotkań i debat #3

Cykl spotkań poświęconych Günterowi Grassowi z okazji jubileuszu 90-lecia urodzin.

Trzecie spotkanie będzie poświęcone tematyce zaangażowania artystów w politykę i roli polityki w twórczości artystycznej.

Miejsce:
Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul. Szeroka 34/35-37
Debata: 08.10.2017, godz. 16.00
Uczestnicy: Beata Chmiel, Jacek Niegoda, prof. Dieter Stolz, Julita Wójcik
Moderator: dr Jacek Brzozowski
Koordynacja: Marta Wróblewska

W 2017 roku przypada jubileusz 90-lecia urodzin zmarłego w 2015 roku Güntera Grassa - laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, autora Trylogii gdańskiej, Honorowego Obywatela Miasta Gdańska, Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego, patrona jednej z filii Gdańskiej Galerii Miejskiej.
Z tej okazji zapraszamy gości specjalnych, a także naszą drogą publiczność do spotkań i wspólnych rozmów na tematy, które poruszały Güntera Grassa jako pisarza i człowieka, a i nam obecnie nie pozostają obojętne. Pytamy o kształt współczesnej Europy, o pozycję Polski w niej, a także o nasze gdańskie tożsamości. Zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób przenikają się nasze biografie, wpływając na historie oraz przestrzenie, które współtworzymy.

Podczas trzeciego z serii spotkań poruszać będziemy rozmawiać na temat zaangażowania artystów w politykę i roli polityki w twórczości artystycznej. Jacques Derrida upatrywał w graniu na bębnie (tympanizare) manifestacji postawy krytycznej. Posługując się postacią Oskara, wybijającego na blaszanym bębenku swoje emocje, skargi i komentarze, Günter Grass zapoczątkował swoją drogę krytyczną, która znalazła ujście w licznych powieściach oraz w jego osobistym długoletnim zaangażowaniu politycznym. Czy głos artysty się liczy? Czy moc sztuki jest na tyle sprawcza, aby zainicjować istotne zmiany i polepszyć byt obywateli? Czy poprzez swoje zaangażowanie polityczne artysta staje się narzędziem w ręku decydentów? Na te i szereg innych pytań będziemy próbowali znaleźć odpowiedzi z pomocą zaproszonych gości.

Cykl spotkań realizowany jest we współpracy z Deutsches Kulturforum Östliches Europa i Collegium Civitas, jako część programu obchodów rocznicy 90. urodzin Güntera Grassa, w ramach cyklu debat o sztuce i kulturze pt.: Skala Beauforta.


Jacek Brzozowski
Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii (od 2012 r). Ukończone studia podyplomowe z zakresu stosunków międzynarodowych w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (styczeń 2016 r.) oraz Dyplomacja kulturalna w Collegium Civitas (lipiec 2016 r). W 2015 roku staż w Riksarkivet w Sztokholmie. Obecnie specjalizuję się w dyplomacji publicznej, z uwzględnieniem kultury i sportu jako instrumentów dyplomacji. Twórca i dyrektor programowy Festiwalu dyplomatycznego w Białymstoku (odbywa się od 2016 roku - II edycje).

Beata Chmiel
Menedżerka kultury i analityk mediów, autorka programów badawczych i redaktor tomów m.in. „Nostalgia. Eseje o tęsknocie za komunizmem” (Wydawnictwa Czarne, Wołowiec 2002; wyd. włoskie Bruno Mondadori, Mediolan 2003) i “The Bridge Generation. Complexities, Issues and Perspectives of Youth in Poland” (Bruno Mondadori, Mediolan 2005). Członkini Polskiego PEN Clubu.  Jedna z inicjatorek i animatorek ruchu społecznego Obywatele Kultury, sygnatariuszka Paktu dla Kultury i współinicjatorka Kultury Niepodległej. Odznaczona honorową odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

Jacek Niegoda
Artysta wizualny i działacz artystyczny. Urodził się w 1972 roku w Gdańsku. Mieszka i pracuje w Gdańsku.  W latach 1991-1998 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Stypendysta Ministerstwa Kultury oraz Allianz Kulturstiftung. W 2005 roku otrzymał honorowe wyróżnienie na 11. Międzynarodowym Biennale Sztuki Mediów WRO 05 we Wrocławiu. Jego prace znajdują się w publicznych kolekcjach Muzeum Sztuki w Łodzi, Znaków Czasu w Toruniu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Współzałożyciel Fundacji Wyspa Progress, Centralnego Urzędu Kultury Technicznej (CUKT), Fundacji Kolonia Artystów. W latach 2013-2017 członek sekretariatu Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej.

Dieter Stolz, ur. 1960 roku
Wykładowca, autor i lektor, studiował w Münster, był pracownikiem naukowym na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie, napisał pracę doktorską na temat twórczości Güntera Grassa, która skłoniła Grassa do zaproszenia Stolza do współpracy przy powieści „Ein weites Feld” [Rozległe pole]. Dieter Stolz jest wydawcą i komentatorem dzieł zebranych Grassa. Był redaktorem czasopisma Sprache im technischen Zeitalter i dyrektorem programowym w zentrum literackim Literarisches Colloquium Berlin. Na liście jego publikacji widnieją książki i eseje na temat literatury współczesnej. Od 2011 roku Stolz odpowiedzialny jest za lektorat dzieł Grassa w wydawnictwie Steidl Verlag. Od 2013 roku jest profesorem w Instytucie Literaturoznawstwa na Uniwersytecie w Lubece. Mieszka w Berlinie.

Julita Wójcik (ur. 1971)
Mieszka i pracuje w Gdańsku. Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie ukończyła dyplom w pracowni prof. Franciszka Duszeńki. Otrzymała nagrodę Paszport Polityki (2012) oraz Royal Scottish Academy Award (2013), W 2017 Jubileuszową Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska (za 20 lat pracy twórczej). Wielokrotna stypendystka Ministra Kultury (1995/6, 2001, 2003, 2005, 2007) oraz Fundacji Kultury (2001), Miasta Gdańska (2002), Marszałka Województwa Pomorskiego (2003). Rezydentka m.in.: Art in General w Nowym Jorku (2006) czy Visegrad Found (2010). W latach 2013-2017 członkini sekretariatu Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej zajmując się poprawą statusu artystów w Polsce.