GGM2

KINOLATO GGM #1

Wydarzenie: 03.08 - 31.08.2017
Miejsce: Nabrzeże Motławy przy GGM2, ul. Powroźnicza 13/15
Artyści: Przemysław Branas, Bogna Burska, Combi Cats, Wojciech Doroszuk, Zorka Wollny, Julia Zborowska

Serdecznie zapraszamy na nowy cykl Gdańskiej Galerii Miejskiej KINOLATO GGM, który będzie odbywać się na nabrzeżu Motławy przy ul. Powroźniczej, gdzie mieści się GGM2. W trakcie projekcji filmowych, które odbywać sie będą we wszystkie czwartki sierpnia zaprezentujemy filmy uznanych artystów, takich jak Przemysław Branas, Bogna Burska, Wojciech Doroszuk, Zorka Wollny czy Julia Zborowska. Na zakończenie 31 sierpnia zagra zespół Combi Cats.
Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny, w przypadku złej pogodny przeniesiemy sie do wnętrza GGM2 przy ul. Powroźniczej.


PROGRAM:

03.08.2017, godz. 21.00
Zorka Wollny: Córki / 40’, 2008

Film Córki realizuje postulat opowiadania oralnych herstorii. Jego bohaterki to zżyte ze sobą kobiety, które łączą więzy krwi. Ich często intymne opowieści składają się rodzinną sagę. W pięciu przeplatających się epizodach matki, córki i siostry rozmawiają o sobie nawzajem, o swoich doświadczeniach i o dziedzictwie emocjonalnym  przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Filmowi towarzyszy muzyka Michała Jacaszka. 

10.08.2017, godz. 21.00
Wojciech Doroszuk: Special Features / 32’, 2009 oraz Prince / 18’49”, 2014

Film Special features powstał specjalnie na wystawę o tym samym tytule w 2008 roku. Złożyły się nań sceny z kilku różnych, wcześniejszych filmów Doroszuka, które zostały złożone w jedną narracyjną opowieść o sytuacji młodego artysty, który debiutuje na scenie artystycznej. Dzięki temu zabiegowi autor miał okazję dopowiedzieć swój komentarz na marginesie wcześniejszych realizacji. Jednocześnie, taka formuła dała mu możliwość odsłonięcia jego doskonałego warsztatu, który sprawia, że niemal każdy kadr  jego filmów mógłby stać się osobnym obrazem

Prince
„Mężczyzna wykonuje codziennie ten sam rytuał: czyści swoje buty, ubiera się w błyszczącą niebieską koszulę, nakłada białe rękawiczki i szary kapelusz. Potem spaceruje po Brazzaville”. Bohaterem filmu jest Elohim 'Prince' Ntsiete, znany w Brazzaville w Congo showman udający Michaela Jacksona. Jego kreacja uwielbianej przez niego postaci jest tak wierna, że mieszkańcy miejscowości nie nazywają go inaczej, niż Jackson.

17.08.2017, godz. 21.00
Julia Zborowska: Trwała Parowa / 30’10”, 2010

Trwała parowa to oniryczny obraz zrealizowany w Gdańsku na Biskupiej Górce. Nakręcony został w zakładzie fryzjerskim pana Adolfa Skokowskiego, który jako jeden z ostatnich oferował swoim klientkom fryzurę utrwalaną na parze. Lynchowski klimat filmu tak komentowała autorka: O czym jest ten film? O tym, że czasem można zobaczyć cząstkę drogi, którą moglibyśmy iść, drogi biegnącej równolegle do naszej. Jest też film o transformacji: kobiety przychodzą do zakładu pana Skokowskiego na trwałą parową i wychodzą całkowicie odmienione - z lokami, uśmiechnięte. I tak jadą nad morze.

24.08.2017, godz. 21.00
Przemysław Branas: Generał Bem daje mi znak do podróży / 18’14” , 2016

Generał Bem daje mi znak do podróży jest filmowym zapisem trzech performansów zrealizowanych w 2016 roku, odnoszących się do historycznej postaci bohatera narodowego. Zwłoki zmarłego w 1850 roku Józefa Bema zostały uroczyście sprowadzone z Aleppo (Syria) do Tanowa w 1929 i złożone w sarkofagu ustawionym na kolumnach w Parku Strzeleckim. Jego ciało ułożone zostało głową w kierunku Mekki, ponieważ Bem dokonał konwersji na islam i przyjął imię Murad Paşa, by móc walczyć w armii sułtana. Branas odbył odwrotną podróż, próbując dostać się z Tanowa do Allepo, do którego nie udało mu się dotrzeć z powodu działań wojennych. Film dokumentuje przygotowania, samą podróż do Aleppo oraz symboliczny akt konwersji w meczecie.

24.08.2017, godz. 21.20
Bogna Burska: Deszcz w Paryżu / 10’47”, 2004 oraz Bóg jest próżny / 23’28’’, 2006/2007

Deszcz w Paryżu
Deszcz w Paryżu
jestrefleksją na temat ról płciowych i ich stereotypowego postrzegania. Złożona ze scen wyciętych z dziesiątków filmów praca przedstawia pełne namiętności i szaleństwa relację między kobietami i mężczyznami, w których nieodłącznym elementem staje się krew. Bogna Burska w swoim filmie found footage dekonstruuje mit Paryża, jako stolicy miłości i namiętności.

Bóg jest próżny
Tytuł filmu jest powtórzeniem wypowiedzi bohaterki filmu
Kolor purpury (1985, Steven Spielberg).
Film analizuje motyw symetrii, lustrzanego odbicia, podwojenia. Artystka wykorzystuje istniejące materiały filmowe z popularnych, pełnometrażowych filmów fabularnych,  z których urywków wycina poszczególne ujęcia, punktując najważniejsze momenty osobowościowych przemian postaci.

31.08.2017, godz. 20.30
Koncert zespołu Combi Cats

Combi Cats – Songs are Spells
Combi Cats podąża ścieżkami symbiotycznych powiązań między tzw. sztuką wysoką i sztuką popularną. Stara się odzwierciedlić to czym na co dzień oddycha hedonistyczna wyobraźnia 'masowego' odbiorcy, nierzadko czerpiąc pomysły z intymnych przeżyć. Ponadto członkowie Combi Cats lubią przebierać się za pluszaki.


Projekcje filmów organizowane są w ramach cyklu Skala Beauforta.