GGM2

Każdy nosi w sobie książkę - Projekt The Book Lovers

Miejsce: Gdańska Galeria Miejska 2, ul. Powroźnicza 13/15
Otwarcie: 18.06.2017, godz. 19.00
Czytelnia: 18.06 - 02.07.2017

Porzekadło głosi, że każdy nosi w sobie książkę. Napisanie książki to coś, czego każdy powinien móc dokonać w ciągu swojego życia. Poprzez książkę rozumiemy powieść – naszym zdaniem powiedzenie to nie odnosi się do książek kucharskich czy instrukcji montażu mebli z Ikei. Każdy nosi w sobie książkę. Czy oznacza to, że każdy jest w stanie ją napisać? Jaki sens ma pisanie, którego nikt nigdy nie przeczyta? Gdzie są twoi czytelnicy – czy istnieją gdzieś w świecie czy też tworzysz ich w akcie pisania? No i pytanie za milion dolarów: dlaczego artyści piszą powieści? Czy spodziewają się, że będziemy czytać je tak, jak czytamy powieść Stiega Larssona?

Każdy nosi w sobie książkę to projekt The Book Lovers realizowany w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Opiera się on na kolekcji powieści napisanych przez artystów zebranej przy wsparciu M HKA (Muzeum Sztuki Współczesnej w Antwerpii) i udostępnionej publiczności. Jake Chapman, Salvador Dalí, Liam Gillick, Goldin+Senneby, Rodney Graham, Theresa Hak Kyung Cha, Pablo Helguera, Isidore Isou, Joseph Kosuth, Yayoi Kusama, Jill Magid, Mai-Thu Perret, Francis Picabia, Richard Prince, Benjamin Seror, Alexandre Singh, Cally Spooner, Andy Warhol … cały zbiór obejmuje ponad 460 pozycji.

Podczas inauguracji projektu 18 czerwca wybrani artyści-autorzy odczytają swoje powieści na głos. Sebastian Cichocki i Łukasz Jastrubczak przedstawią książkę Miraż (2012). Co więcej, artysta David Bernstein otrzymał wolną rękę w miksowaniu kolekcji i realizacji performansu opartego na czytaniu fragmentów książek artystów. Zazwyczaj czytamy w ciszy i samotności (pomyślcie tylko o opadających powiekach czytelnika pragnącego uniknąć wzroku innych). W tym przypadku, głośne odczytanie utworów przeistoczy wewnętrzny głos w wyciszonym umyśle czytelnika w performans-słuchowisko. Narracje wybiegną poza przestrzenie stron, a czytanie nabierze charakteru wspólnego, zbiorowego doświadczenia.


The Book Lovers to realizowana od 2011 roku wspólna inicjatywa kuratorki Joanny Zielińskiej i artysty Davida Maroto. Jej przedmiotem są badania poświęcone powieściom pisanym przez artystów, traktowanym jako medium sztuk wizualnych. Fundamentem projektu jest powstająca kolekcja powieści autorstwa artystów wraz z równoległą internetową bazą danych, którą dopełniają wystawy i programy wydarzeń publicznych, efemeryczne księgarnie, jak również publikacje – partnerami tych działań jest szereg instytucji sztuki, m.in. M HKA Muzeum Sztuki Współczesnej w Antwerpii; de Appel, Amsterdam; Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie; Printed Matter, Nowy Jork; Sternberg Press; Fabra i Coats - Centre d’Art Contemporani de Barcelona.

www.thebooklovers.info


 Dodatkowy katalog plików: logo/logo_downloads_en_web_zwart.jpg  Dodatkowy katalog plików: logo/flanders_horizontaal.jpg  
    Dodatkowy katalog plików: logo/logo_m_hka_def_vanaf_2009_klei.jpg