Znajomi znad morza, okładka

Znajomi znad morza

Katalog
Znajomi znad morza

Publikacja Znajomi znad morza to zbiór 15 tekstów i eseju fotograficznego Michała Szymończyka, które opisują trójmiejską scenę artystyczną od 2002-2016 z nakierowaniem na twórców pokolenia końcówki lat 70. i 80.
To pierwsza taka publikacja, która szeroko opisuje środowisko twórcze (artystów wizualnych, aktywistów, muzyków, tancerzy, historyków sztuki, nauczycieli akademickich) działające na początku nowego millenium. Skupia się na samoorganizacji artystycznej i kolaboracjach twórczych, jako punkt wyjścia traktując wystawę studenckiego kolektywu Znajomi znad morza w hali 89A w dawnej Stoczni Gdańskiej w 2002.
Tłem zebranych esejów i wywiadów jest nie tylko gentryfikowana stocznia, lecz także przemiany dokonujące się w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych ze wskazaniem na aktywność Pracowni PI prof. Witosława Czerwonki oraz prof. Wojtka Zamiary. Klamrę stanowi zeszłoroczna prezentacja Gdańska w ramach Koalicji Miast ESK Wrocław 2016 kuratorowana przez kolektyw All Inclusive, organizowana przez Instytut Kultury Miejskiej, który jest partnerem wydawnictwa. W wydarzeniu wzięło wówczas udział 94 artystów z Trójmiasta i Wrocławia.

Wydawcą książki jest Gdańska Galeria Miejska, która w 2015 zorganizowała dwie wystawy oraz plener Znajomym znad morza. Współwydawcami są Akademia Sztuki w Szczecinie oraz Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie aktualnie pracownikami są członkowie pierwotnego kolektywu. Łącznikiem między Gdańskiem a Szczecinem jest osoba Ani Witkowskiej, która obok Patrycji Ryłko i Małgorzaty Kaźmierczak jest współredaktorką książki oraz zajęła się zebraniem archiwów i jej oprawą graficzną.

Wydawca: Gdańska Galeria Miejska (GGM)
Współpraca: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku / Akademia Sztuki w Szczecinie / Wydział Malarstwa i Nowych Mediów
Rok wydania: 2017
Redakcja: Małgorzata Kaźmierczak, Patrycja Ryłko, Ania Witkowska
Teksty: Iwona Bigos, Aleksandra Grzonkowska, Jakub Knera, Sławomir Lipnicki,  Adam Mazur, Daniel Muzyczuk, Jacek Niegoda, Agata Nowosielska, Patrycja Ryłko, Piotr Stasiowski, Stach Szabłowski, Kuba Szreder, Monika Weychert-Waluszko
Recenzja naukowa: dr hab. Anna Markowska
Zdjęcia: dzięki uprzejmości artystów, Jarosław Bartołowicz, Marek Frankowski, Sylwester Gałuszka, Andrzej Karmasz, Alicja Karska, Tomasz Kopcewicz, Sławomir Lipnicki, Olga Markowska, Jarosław Orłowski, Dominika Skutnik, Piotr Stasiowski, Michał Szlaga, Michał Szymończyk, Malina Tomaszewska, Ania Witkowska, Adam Witkowski, Maja Witkowska, Piotr Wyrzykowski
Korekta polska: Maksymilian Wroniszewski
Korekta angielska: David Perman
Tłumaczenie: Soren Gauger, Łukasz Mojsak, Anna Mrzygłodzka
Projekt: Ania Witkowska
Język: polski, angielski
Miękka oprawa, 624 strony

ISBN: 978-83-946734-0-6
Wydanie I. Gdańsk, 2017

Cena: 50 zł