GGM2

Berek! sztuka szuka - warsztaty dla dzieci

Miejsce: Pracowania Artystyczna GGM, ul. Grobla I 1/2 (w budynku Gdańskiej Galerii Güntera Grassa)
Uwaga! Tym razem zapraszamy najpierw do naszej placówki: Gdańska Galeria Miejska 2, ul. Powroźnicza 13/15. Następnie wspólnie przejdziemy do Pracowni GGM przy ulicy: Grobla I 1/2

Termin:
 niedziela 21.05, godz. 12.00-14.00
Uczestnicy: dzieci w wieku 7-11 lat, młodsze dzieci zapraszamy z opiekunami
Prowadząca: Marta Karalus
Zapisy: mkaralus@ggm.gda.pl lub pod nr tel. 530 788 877
udział w warsztatach jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń

W najbliższą niedzielę jeszcze raz podążymy śladami trójmiejskich artystów, których prace prezentowane są na wystawie Nowe sytuacje. Sztuka Trójmiejska lat 80 w GGM2.
Jeden z filmów w galerii przedstawia dzieci grające w starą podwórkową grę, tak zwaną 'gumę'. Kto pamięta, wie ile radości mogły sprawiać takie zabawy. Niektóre wymagały sprytu i zwinności, jak gra w gumę czy Pana, do innych wykorzystywane były kapsle, szkiełka, kamyki, kawałki cegły, którymi można było rysować po chodniku, czy listki i kwiaty. W sztuce takie przedmioty określane są jako 'obiekty znalezione' (z francuskiego objet trouvé), artyści często wykorzystują w swoich pracach elementy towarzyszące codziennemu życiu. W trakcie niedzielnych warsztatów przypomnimy kilka starych zabaw i gier.
Poprosimy rodziców, by sami również sięgnęli do wspomnień z dzieciństwa i pomogli nam we wspólnej zabawie. Następnie wprawimy w ruch naszą wyobraźnię przestrzenną i historyczną i stworzymy rzeźbę - maskę człowieka pierwotnego, inspirując się pracą artystyczną Marka Rogulskiego. Archeolodzy do tej pory nie odkryli, czy człowiek pierwotny bawił się w berka. Spróbujemy ustalić to pierwsi!


Warsztaty są realizowane w ramach nowego cyklu edukacyjnego Gdańskiej Galerii Miejskiej: Sztorm Sztuk. Chcielibyśmy pokazać sztukę w sposób radosny, absurdalny i przekorny. Na warsztatach będziemy eksperymentować, zadawać pytania, budować, burzyć, używać pięciu i więcej zmysłów, stawać się na chwilę artystami. Będziemy się uczyć od nich i od siebie nawzajem. Stworzymy przestrzeń do beztroskiej nauki i wnikliwej zabawy . Będziemy czerpać ze sztuki współczesnej z jej otwartością na wszelkie formy ekspresji i nieograniczoną pojemnością. Warsztaty odbywać się będą w dwie wybrane niedziele miesiąca.