4G

Spotkanie - Andrzej Partum Każdorazowo na Krańcach

Andrzej Partum - Każdorazowo na Krańcach – spotkanie towarzyszące wystawie Podzielić przez pomnożyć.
Wykład na temat artysty zaprezentuje Anna Ciabach z warszawskiej Galerii Monopol

Miejsce: Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul. Szeroka 34/35-37
Spotkanie: 19 grudnia, godz. 18.00

Andrzej Partum, neoawangardowy poeta, kompozytor, performer, twórca obiektów i instalacji, autor manifestów oraz tekstów krytyczno-teoretycznych, malarz.
Nie pozostawił po sobie zbyt wiele materialnych śladów artystycznych, w dużej mierze były to bowiem działania sytuacyjne, gesty, improwizowane interakcje, słowa, teksty. Był twórcą, który dążył do tego, aby uczynić kreację artystyczną z własnego życia, a sztukę postrzegał jako najistotniejszą jego rację. Kontestował zarówno oficjalny, uznany przez władze państwową obieg kultury, jak i sztukę awangardową. Dzięki swojej autentycznej i aktywnej postawie był jednak wpływową osobowością w kręgach kultury niezależnej. Do dziś uchodzi za postać legendarną i wieloznaczną.

Urodził się w 1938 roku w Warszawie. Początkowo zaistniał jako muzyk i poeta. Grał na fortepianie i recytował własne wiersze, na zainicjowanych przez siebie recitalach. Był jednym z pierwszych artystów w Polsce, który własnym sumptem wydawał swoje tomiki poezji.
W 1971 roku założył w Warszawie przy ul. Poznańskiej 38, Biuro Poezji. Niewielki pokój na strychu spełniał rolę autorskiej galerii (później galeria Pro/La przy ul. Podchorążych), miejsca prezentacji i spotkań oraz punktu wymiany korespondencji w ramach międzynarodowego ruchu Mail Art. Choć sama nazwa Biura miała ironicznie odnosić się do nadmiaru administracji w kulturze w czasach PRL-u, Partum rzeczywiście zgromadził blisko pięćset tekturowych teczek z obszerną dokumentacją działalności swojej i innych artystów ( m.in: J. Robakowski, S. Dróżdż, KwieKulik, Z. Warpechowski, A. Warhol, D. Higgins, R. Filliou, D. Buren). Sam Partum rozsyłał z Biura Poezji swoje wypowiedzi na temat sztuki, jak prowokacyjne hasła, np.: "Jesteś ignorantem kultury i sztuki", czy "Pogarda".
Jedną z najbardziej znanych akcji artysty było "Milczenie Awangardowe" (1974) – transparent z takim właśnie hasłem został rozpięty nad Krakowskim Przedmieściem między Akademią Sztuk Pięknych a Uniwersytetem Warszawskim. W 1984 roku Partum wyjechał do Danii, gdzie kontynuował działalność, między innymi w ramach założonej przez siebie Szkole Pozytywnego Nihilizmu Sztuki i Światowego Hospicjum Sztuki. Zmarł w 2002 roku w Warszawie.