Wydarzenia

warsztaty artystyczne dla dzieci

Olbrzymy i Stolemy - warsztaty artystyczne dla dzieci

Miejsce:
 GGM2, ul. Powroźnicza 13/15
Termin: 19.11, godz. 12.00 - 15.00
Uczestnicy: dzieci w wieku 7-13 lat
Prowadzący: Natalia Wiśniewska i Robert Sęk
Zapisy: atatarczuk@ggm.gda.pl

Według starej legendy, dawniej ziemie kaszubskie zamieszkiwali łagodni olbrzymi zwani stolemami. Wraz z rozwojem miast na Pomorzu robiło się coraz ciaśniej i giganci opuścili Polskę udając się do dalekiej Skandynawii. Ostatni ze stolemów odwiedził miejsce pochodzenia swoich przodków pod koniec XV wieku i na pamiątkę tej wizyty pozostawił gdańszczanom prezenty, wyrzeźbione przez siebie kamienne rzeźby, które dziś zdobią fasady gdańskich budynków. Wchodząc na wystawę Powrót wielkoludów w GGM2 możemy nabrać wrażenia, że stolemowie znów powrócili do Gdańska…

Zapraszamy dzieci na warsztaty artystyczne, gdzie powrócimy na chwilę do świata z gdańskich baśni. Będziemy tworzyć gipsowe formy przestrzenne odtwarzając rzeźby wykonane przez stolema. Odwrócimy role i teraz to dzieci staną się olbrzymami, które przeniosły się do dalekiej krainy, a o Gdańsku słyszeli tylko z opowieści rodziców. Podczas zajęć stworzymy opowieść/obraz na temat tego świata i jego mieszkańców. Sięgniemy do dziecięcych pokładów kreatywności i wyobraźni przestrzennej. Dzieci poznają elementy architektury miasta Gdańska, przede wszystkim ulicy Długiej i Mariackiej, i wykorzystamy je w tworzonych rzeźbach.

Uwaga: Prosimy o zabranie strojów na zmianę – podczas zajęć, pracując z bandażami gipsowymi ubrania mogą ulec uszkodzeniu. Wykorzystane materiały nie są toksyczne i nie zagrażają zdrowiu.


Warsztaty odbywają się w ramach projektu Grassowanie2016 – cyklu warsztatów i spotkań dedykowany niestandardowej edukacji kulturalnej.


Robert Sęk
Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, kier. Animacja Społeczna, student Akademii Sztuk Pięknych, kier. Animacja Kultury. Reżyser i scenarzysta sztuk amatorskich. Animator, prowadził warsztaty dla dzieci i młodzieży, m. in. Zaistniałe, utrwalone, Etiuda lalkowa, Ekspresja <=> Destrukckcja? oraz H.O.M.E., głównie w gdańskich instytucjach kultury takich jak CSW Łaźnia Gdańsk, Nowy Port Sztuki oraz, z ramienia CSW Łaźnia, w lokalnym Domu Kultury, podczas programu rewitalizacji dzielnicy Nowy Port i Letnica. Zaangażowany w życie kulturalne miasta Gdańsk.

Natalia Wiśniewska
Absolwentka Filologii Klasycznej na Uniwersytecie Gdańskim oraz Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego. Aktualnie studentka Animacji Kultury na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prowadziła warsztaty dla dzieci i młodzieży dla CSW Łaźnia oraz Nadbałtyckiego Centrum Kultury, m. in.: Etiuda lalkowa, Ekspresja <=> Destrukcja, a także warsztaty projektowania kapeluszy podczas Europejskiej Nocy Muzeów w NCK. Producent techniczny podczas wystawy Alternativa 2016 Uszczerbki i Straty oraz członek Stowarzyszenia Artystyczno - Społecznego Feeria.