GGM2

Dyskusja o emigracji z Wojtkiem Hoeftem

hoeft_720x100

Miejsce: Gdańska Galeria Miejska 2, ul. Powroźnicza 13/15

Spotkanie: 25.10, wtorek godz. 18.00
Uczestnicy: Wojtek Hoeft, Iwona Bigos, Sylwia Żulewska, Paulina Wlaźlak

Wystawa rzeźb Wojtka Hoefta Powrót wielkoludów gości w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Artysta, który od 25 lat mieszka i pracuje twórczo w Niemczech, nawiązuje w swojej realizacji do kaszubskiego mitu o powrocie wielkoludów na Pomorze. Można go również  rozumieć jako metaforę migracji i reemigracji. Stanowi to doskonałą okazję do dyskusji nad tym jakże aktualnym problemem.

Zapraszamy  do udziału debacie, która  odbędzie się  25 października o godz. 18:00 w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2, przy ul. Powroźniczej. Jej moderatorką będzie Iwona Bigos, kuratorka i wieloletnia dyrektorka Gdańskiej Galerii Miejskiej. W dyskusji  oprócz artysty Wojtka Hoefta weźmie udział również Sylwia Żulewska,  koordynatorka projektów integracyjnych dla migrantów mieszkających w województwie kujawsko-pomorskim, związana ze środowiskiem organizacji pozarządowych takich jak Fundacja EMIC działająca na rzecz cudzoziemców mieszkających w Polsce, czy Polska Akacja Humanitarna. Kolejnym uczestnikiem debaty będzie Paulina Wlaźlak zajmująca się problemami migracji i repatriacji w Wydziale Rozwoju Społecznego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Dyskusję chcielibyśmy rozpocząć od przypomnienia mitu o migrujących olbrzymach i nawiązać do historycznego przedstawienia wędrówki jako procesu przypisanego ludzkości od zarania dziejów. Zastanowimy się nad powodami i rodzajami emigracji, a także doświadczeniami i działaniami organizacji i władz samorządowych w kraju, a w szczególności w Gdańsku. O  osobistych doświadczeniach dwóch ojczyzn powie artysta Wojtek Hoeft oraz kuratorka Iwona Bigos.

Dyskusja odbędzie się w ramach  nowego cyklu spotkań, wykładów i debat realizowanych w Gdańskiej Galerii Miejskiej pod nazwą Skala Beauforta. Za jego pomocą chcemy pobudzić dyskusję i wymianę wiedzy między specjalistami różnych dziedzin naukowych i mieszkańców Trójmiasta.


Wydarzenie jest częścią Tygodnia Niemieckiego organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski. Program wydarzeń można znaleźć tutaj >> KLIK