Wydarzenia

Narracje #8 Królestwo 60,8 m n.p.m

NARRACJE #8
KRÓLESTWO 60,8 m n.p.m

Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej
Gdzie:
Biskupia Górka, Gdańsk
Kiedy: 21 - 22.10.2016
Artyści: Kuba Bąkowski, Olaf Brzeski, Bartek Buczek, Aleksandra Ciapka i Filip Ignatowicz, Karolina Freino, Martyna Jastrzębska, Marta Kawecka i Rafał Smoliński, Paweł Kowzan, Grzegorz Kozera, Dominik Lejman, Michał Marczak i Norman Leto, Honorata Martin, Witek Orski, Dagmara Pochyła, Michał Sosiński, Mariusz Waras, Ania Witkowska i Adam Witkowski, Zorka Wollny i Andrzej Wasilewski, Piotr Wysocki i Dominik Jałowiński, Marcin Zawicki. Stowarzyszenie WAGA z mieszkańcami, Ritą Jankowską i Wojciechem Ostrowskim (przedstawienie teatralne „Nasze Królestwo jest stąd”).

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej | Współorganizator: Gdańska Galeria Miejska

Podczas NARRACJI zaproszeni twórcy zinterpretują Biskupią Górkę, która na dwa dni przeobrazi się w „Królestwo 60,8 m n.p.m.”.

- Biskupia Górka jest moim zdaniem jedną z najbardziej niezwykłych dzielnic Gdańska. To, co robimy tutaj z artystami, nazwaliśmy Królestwem. Królestwo, czyli pewna alegoria, osobny świat, osobny system, który  jest zorganizowany w innym porządku niż pozostała część miasta. „Królestwo” nawiązuje też do serialu Larsa von Triera o tym samym tytule. Opowiadał w nim o realnie istniejącym miejscu w Kopenhadze, wielkim szpitalu publicznym, który mieszkańcy popularnie nazywali Królestwem. Von Trier, żeby opowiedzieć o tym miejscu opłotł je grubymi nićmii fikcji. Fikcja, podchywtywanie i kontynuowanie narracji, rozwijanie opowieści, którą przedstawia nam Biskupia Górka swoją architekturą, historiami mieszkańców i topografią jest narzędziem, którego używamy razem z artystami podczas NARRACJI. Żeby zobaczyć dzielnicę naprawdę spróbujemy ją obejrzeć przez filtr fikcji, projekcji i spekulacji – zapowiada Stach Szabłowski.

Ósma edycja festiwalu NARRACJE to opowieść o Biskupiej Górce – jednej z najciekawszych, a zarazem najbardziej osobnych dzielnic Gdańska. W tej opowieści Biskupia Górka jest tytułowym „Królestwem” leżącym na stokach wzgórza wnoszącego się na wysokość 60,8 metra ponad poziomem morza. Jest także protagonistą i zarazem narratorem: „ukryta” dzielnica opowiada sama siebie. Artyści biorący udział w festiwalu zostali zaproszeni do przyjęcia roli w swym kształcie przypominającej medium. Ich misją jest wysłuchanie, zinterpretowanie i wyartykułowanie głosu tego miejsca, a także dopisywanie dalszego ciągu narracji rozwijanej przez dzielnicę, jej mieszkańców, jej architekturę, jej realną i symboliczną topografię.

Jednym z podstawowych narzędzi użytych do stworzenia „Królestwa” jest alegoria. Za pojęciem „Królestwa” kryje się obraz mikrokosmosu istniejącego w kosmosie metropolii. To miasto w mieście, które rozciąga się wzdłuż skraju lasu, u stóp wzgórza zaś zwieńczone jest twierdzą, zamkiem i wieżą. Tytuł odsyła do archetypicznych baśniowych konstrukcji fabularnych, do przednowoczesnych układów urbanistycznych, oraz, last but not least, do pamiętnego serialu Królestwo. Jego reżyser, Lars von Trier, łączył komedię z horrorem, aktualną satyrę z fantastyką i nakładał grube warstwy fikcji na realną instytucję, wielki publiczny szpital w Kopenhadze, zwany popularnie właśnie Królestwem.

Podobnie w NARRACJACH – fikcje, spekulacje i projekcje stają się środkami rozpoznawania rzeczywistości i przeżywania miasta. Festiwal i realizowane w jego ramach działania i prace artystów to swoisty reflektor, który „oświetla” Biskupią Górkę. Pragniemy ją „oświetlić” pod takim kątem, aby ukazała się jako miejsce istniejące w czasoprzestrzeni współczesnego Gdańska, tu i teraz, a zarazem miejsce istniejące w równoległej czasoprzestrzeni symbolicznej, jako zbiór znaków, układających się w alegorię miasta – miejsca zawieszonego między porządkiem Realnego a porządkiem wyobrażeń i metafor.

Stach Szabłowski


www.narracje.eu


NARRACJE od 2009 roku eksplorują nowe miejskie wątki i historie. Artystyczne interwencje w przestrzeń publiczną dzielnic Gdańska nadają codziennym miejscom nowy kontekst i pozwalają odkryć je ponownie. Kuratorami Narracji byli już: Bettina Peltz (2009 - 2011), Steven Matijcio (2012), Rob Garrett (2013), Anna Witkowska i Adam Witkowski (2014). Przez lata festiwal zagościł: na Dolnym Mieście w Gdańsku, na Głównym i Starym Mieście oraz na Stoczni Gdańskiej, na Długich Ogrodach i we Wrzeszczu Górnym. W roku 2015 z kuratorką – Anną Smolak wyruszyliśmy poza centrum – do Nowego Portu. Stach Szabłowski – kurator ósmej edycji NARRACJI na miejsce festiwalu w 2016 roku proponuje położoną 60,8 m n.p.m Biskupią Górkę.

Stach Szabłowski (ur. 1973)
Kurator, krytyk sztuki i publicysta. Absolwent Instytutu Historii Sztuki UW. Od 1998 związany był z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Kurator i producent ponad 50 wystaw i projektów artystycznych realizowanych w Polsce i za granicą. Redaktor wydawnictw o sztuce i autor licznych tekstów. Publikuje w katalogach wystaw, książkach o sztuce a także w periodykach specjalistycznych i prasie głównego nurtu. Publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Dzienniku Gazecie Prawnej, Życiu Warszawy, Architekturze-Murator, Fluidzie, Machinie i Newsweeku. Obecnie współpracuje regularnie z Dwutygodnik.com, Miesięcznikiem Zwierciadło, Obieg.pl, Artpunktem i Art&Business.


Dodatkowy katalog plików: logo/ikm_kopia.jpg PS2 logo  eu_logo