Wydarzenia

Grassowanie zielone spacery dla dzieci i młodzieży

Termin:  po zgłoszeniu szkół na wybrany termin
Czas trwania: 1,5 h
Zgłoszenia: edukacja@ggm.gda.pl
Zbiórka: Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul Szeroka 34/35-37

Tereny zielone miasta stanowią jego naturalne płuca. Są dla mieszkańców miejscem odpoczynku, relaksu ale także zadumy. Zieleń sprawia, że tkanka miasta staje się przyjazna i otwarta. Jest także, o czym się rzadziej pamięta, niezwykle ciekawym nośnikiem wartości kultury. Parki, zieleńce, cmentarze stanowią dziedzictwo kulturalne, o które trzeba dbać i o którym trzeba przypominać.

W czasie spacerów obejrzymy gdańskie zieleńce skupione wokół Śródmieścia i opowiemy o ich historii, o jakiej wcześniej nie mieliście pojęcia.  Wskażemy  jak rozwijały się tereny zielone w Gdańsku, czy powstawały zgodnie z ogólnoeuropejskimi trendami sztuki ogrodniczej czy mają unikatowe cechy. Przyjrzymy się zieleni w nieco zapomnianej, a położonej w samym centrum dzielnicy Stare Przedmieście. Zobaczymy najstarszy ogród, schowany w dawnych wirydarzu klasztoru Św. Trójcy – obecnie podwórze Muzeum Narodowego. Wespniemy się na Grodzisko by podziwiać nie tylko jego militarny koncept, ale również miejsce, które okazuje się być dawnym cmentarzem.  Odwiedzimy także Biskupią Górkę, by przekonać się, że zieleń na jej terenie była kształtowana przez multikulturową grupę.

Spacery będą okazją by przekonać się nie tylko o bioróżnorodności Gdańska, ale o jego wielokulturowym dziedzictwie, które ukształtowało „kulturę wolności”.

Trasy do wyboru:
  • Zieleń Starego Przedmieścia
  • Zieleń wokół Grodziska
  • Zieleń wokół Biskupiej Górki

Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy.Spacery odbywają się w ramach projektu Grassowanie2016 – cyklu warsztatów i spotkań dedykowany niestandardowej edukacji kulturalnej.