Chumpon Apisuk - kurator drugiego dnia festiwalu

Chumpon Apisuk jest kuratorem drugiego dnia festiwalu Present Performance 3. Nature Performance. Urodził się w 1948 roku w Nan, w północnej Tajlandii.

Jest jednym z pionierów sztuki performance w Tajlandii i Azji Południowo – Wschodniej. To również jeden ze znanych aktywistów na rzecz praw człowieka i demokracji, a także osób chorych na AIDS. Współpracuje z Fundacją EMPOWER, założoną przez swoją partnerkę Chantawipa Apisuk. Działania organizacji koncentrują się na obronie interesów pracowników sektora usług seksualnych w Tajlandii a artysta poprzez  swoją sztukę, wspiera szkolenia skierowane do tej grupy, a także do liderów oraz aktywistów w Tajlandii i w Azji Południowo – Wschodniej.

Chumpon Apisuk jest członkiem zarządu Bangkok Art & Culture Centre (BACC) w Bangkoku, a od niedawna również koordynatorem Programu Kulturalnego odbywającego się w ramach 11 Międzynarodowej Konferencji na temat AIDS na kraje Azji i Pacyfiku (ICAAP11/2013).

Od 1986 roku występował ponad 200 razy w Niemczech, Kanadzie, Japonii, na Filipinach, w Indonezji, Wietnamie, Korei, Hong Kongu, Polsce Singapurze, Hiszpanii, Szwajcarii, Australii, USA i Tajlandii. W 1993 założył Concrete House – przestrzeń działań artystycznych i wspólnoty jednocześnie i jedyne miejsce w Tajlandii, w którym przedstawiana jest sztuka performance. Artysta jest także założycielem i dyrektorem zainicjowanego w 1998 r. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Performance „Asiatopia” odbywającego się w Tajlandii.

Obecnienie, w swoim domu w prowincji Nan oddalonym o 700 km na północ od Bangkoku Chumpon zaczyna nowy projekt rezydencji i wymiany międzynarodowej o nazwie Performance in Residence and International Performative Exchange.