GGM1

Paganus

baner paganus 720.100

Miejsce: Gdańska Galeria Miejska 1
Wernisaż 24.06.2016, godz. 18:00
Wystawa: 25.06.2016 -7.08.2016
Artyści: Marta Cwujdzińska, Michał Łagowski, Adam Kruk, Justyna Orłowska, Bartosz Zimniak aka Pomme de Terre
Kuratorka: Wiktoria Bieżuńska


W czasach wszechobecnie i kapryśnie panującej nam projektozo-grantozy "Paganus”, stanowiący zwieńczenie pewnego projektu właśnie, będzie doświadczeniem nieprzyjemnym, pozbawionym owego łączącego uczestników entuzjazmu, wynikającego z pomyślnego wykonania zadania. "Zadanie" bowiem nie zostało wykonane, ale zobowiązanie zostało podjęte, "środki”  rozdane, budżet zatwierdzony – wystawa być musi. Bałamutna narracja, nietrafiona strategia, bezsilne gesty  – oto oczym będzie "Paganus”, a kuratorka ani myśli bronić artystów.

Michał Łagowski:
"Paganus czyli wieśniak, cywil, poganin. Etymologia tego łacińskiego słowa sprowokowała nas do pracy nad wystawą o twórczej mocy sprzeniewierzenia się. Sprzeniewierzenia się wspólnocie i oczekiwaniom względem egalitarnego i partycypującego projektu. Jako uczestnicy i uczestniczki projektu, bardzo chcieliśmy coś ocalić, kogoś uratować. Chcieliśmy być potrzebni i kochani. Bardzo się staraliśmy. Paganus to pochwała różnych stopni i odcieni niedopasowania. To wystawa o ciele. Ciało nieproduktywne, ciało peryferyjne, ciało performera/performerki. Ciało, którego trzeba się jak najszybciej pozbyć."Marta Cwujdzińska 

Absolwentka etnologii i antropologii kulturowej UAM. Obecnie studiuje malarstwo na ASP w Gdańsku. Współpracowała z hiszpańskim kolektywem Bratavia, prezentując spektakle "Proyecto 5:Ensayo sobre uno mismo" i "Nasz Dom" na festiwalach w Arras i w Lille we Francji. Następnie działała w ramach trójmiejskich teatrów: ASPiryna i Korkoro, występując m.in. na deskach Teatru Gdynia Główna i Festiwalu Szekspirowskiego. Brała udział w działaniach performatywnych i happeningach, m.in. w odtworzeniu performansu Heleny Almeidy w Instytucie Sztuki Wyspa. Realizowała krótkie formy video dla teatru Korkoro. 

 

Adam Kruk
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Wydziału Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie. Główne obszary aktywności artystycznej to wideo, performance, net art, instalacja i muzyka.

2012 – nagroda EXKLUSIV prize 2012 za film
2013 - NAKRĘĆ WIERSZ wyróżnienie za film
2014 - Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury

Michał Łagowski
Ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa. Dyplom w pracowni transmedialnej u prof. Grzegorza Klamana. Brał udział w wystawach w Polsce i zagranicą, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, BWA Awangarda we Wrocławiu, Gdańskiej Galerii Miejskiej, Salt Ulus w Ankarze, Cité internationale des arts w Paryżu. Tematem jego działań wizualnych i tekstów jest kwestia estetyzacji przemocy i status quo.

Pomme de Terre
Absolwent filozofii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, student intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Performer popełniający (nie)świadome błędy, karmiący się ludzkimi reakcjami, które często budzą w nim niestrawność. Finalista 15 edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, udział w festiwalach (Narracje, Sopot Fringe Festiwal), wystawach (m.in. Wyspa 3.0, Reprezentacje, Re-akcje).

Justyna Orłowska
Artystka wizualna, absolwentka kierunku Intermedia na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2014 r. dyplom magisterski "Postrzyżyny"). Zajmuje się wideo, fotografią, instalacjami multimedialnymi, bioartem, performance i ilustracją. Interesują ją działania zarówno post konceptualne, jak i sztuka zaangażowana. Tematyke swoich działań opiera na inspiracjach z życia codziennego, szczegółach często niedostrzeganych lub zapomnianych. Wykorzystując różne media tworzy nowe konteksty i formy. Wielokrotnie nagradzana m.in. wyróżnienie honorowe za performance Oczyszczenie na 8 Biennale Sztuki Młodych "Rybie Oko" w Słupsku-Ustce w 2015 roku, I Nagroda Grand Prix w konkursie Digital Art Now na Międzynarodowym Festiwalu Digital_ia 14 w Szczecinie w 2014; Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego; Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.

Prowadzi "Skręć w Kulturę", gdzie poprzez dokumentację fotograficzną i video zajmuje się upowszechnianiem wydarzeń artystycznych i kulturalnych.