Wydarzenia

Narracje #8 - wybór miejsca i kuratora

Ósma edycja Festiwalu NARRACJE odbędzie się na Biskupiej Górce w Gdańsku w dniach 21 – 22 października 2016 roku. W konkursie na kuratora festiwalu zwyciężyła koncepcja „Królestwo 60,8 m n.p.m” Stacha Szabłowskiego – krytyka sztuki, publicysty, kuratora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Instytut Kultury Miejskiej razem z Gdańską Galerią Miejską zaprasza na kolejne, miejskie NARRACJE!

Do złożenia projektów koncepcji ósmej edycji Festiwalu NARRACJE zostało zaproszonych ośmiu kuratorów i kuratorek, a proponowanymi dzielnicami były Biskupia Górka lub Brzeźno. Zwyciężyła koncepcja z dzielnicą położoną blisko centrum lecz nie będącą pierwszym wyborem spacerów turystów i mieszkańców. Zmienia się to dzięki oprowadzającym po Biskupiej Górce od 2012 roku Lokalnym Przewodnikom i Przewodniczkom. Tytułowe 60,8 metrów n. p.m. jest wysokością wzgórza Biskupiej Górki.

- Projekt ósmej edycji festiwalu pod roboczym tytułem „Królestwo. 60,8 m n.p.m.” jest scenariuszem opowieści o Biskupiej Górcejednej z najciekawszych i zarazem najbardziej osobnych dzielnic miasta. W tej opowieści Biskupia Górka jest zarazem protagonistą i narratorem: „ukryta” dzielnica ukazuje się i opowiada sama siebie – mówi kurator NARRACJI 8, Stach Szabłowski.

Kurator zapowiada, że artyści Festiwalu NARRACJE zostaną zaproszeni do przyjęcia roli przypominającej medium. Ich misją będzie wysłuchanie głosu miejsca, zinterpretowanie, wzmocnienie i wyartykułowanie tego głosu - a także dopisywanie dalszego ciągu rozwijanej przez dzielnicę opowieści. Wykonanie ruchu w stronę fikcji, spekulacji, apokryfu, mikronarracji i opowieści szkatułkowej.

- Jednym z podstawowych narzędzi użytych do konstrukcji ósmej edycji NARRACJI jest alegoria. Alegoryczny charakter ma sam tytuł projektu - „Królestwo”. Za pojęciem królestwa kryje się obraz mikrokosmosu istniejącego w kosmosie metropolii, miasto w mieście rozciągające się u stóp wzgórza zwieńczonego lasem, twierdzą, zamkiem i wieżą - mówi Szabłowski. - Jako alegorię traktuję także samą dzielnicę. Festiwal jest rodzajem reflektora, który ją „oświetla”. Założeniem projektu jest takie „oświetlenie” Biskupiej Górki, aby ukazała się jako zbiór znaków, układających się w alegorię miasta – miejsca zawieszonego między porządkiem realnego a porządkiem wyobrażeń i metafor – dodaje.

Siódma edycja Festiwalu NARRACJE pod hasłem „Przemytnicy” odbyła się 21 i 22 listopada Nowym Porcie. Kuratorką NARRACJI była Anna Smolak. Zdjęcia z Festiwalu można już oglądać na Facebooku: http://bit.ly/Narracje7_zdjecia.


Festiwal NARRACJE 8 „Królestwo 60,8 m n.p.m”, 21 – 22 października 2016,
Biskupia Górka, Gdańsk
Kurator: Stach Szabłowski
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Współorganizator: Gdańska Galeria Miejska
Stach Szabłowski: ur. 1973. Kurator, krytyk sztuki i publicysta. Absolwent Instytutu Historii Sztuki UW. Od 1998 związany z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Kurator i producent ponad 50 wystaw i projektów artystycznych realizowanych w Polsce i za granicą. Redaktor wydawnictw o sztuce i autor licznych tekstów. Publikuje w katalogach wystaw, książkach o sztuce a także w periodykach specjalistycznych i prasie głównego nurtu. Publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Dzienniku Gazecie Prawnej, Życiu Warszawy, Architekturze-Murator, Fluidzie, Machinie i Newsweeku. Obecnie współpracuje regularnie z Dwutygodnik.com, Miesięcznikiem Zwierciadło, Obieg.pl, Artpunktem i Art&Business.