4G

Mortal Sin – instalacja multimedialna

Miejsce: Gdańska Galeria Güntera Grassa (4G) w Gdańsku przy ul. Szerokiej 34/35, 36, 37, Grobla I 1/2
Termin: 7-11.10.2015, godz. 18.00-22.00
Kurator: Marta Wróblewska
Wstęp wolny„Mortal Sin” kwestionuje potrzebę istnienia poczucia winy i wstydu. Czy ktoś pozbawiony wstydu może funkcjonować w społeczeństwie? Czy bez kolektywnego poczucia winy zapanowałby hedonistyczny chaos? Czy zmieniłby on nasze społeczeństwo na lepsze, czy na gorsze?

Wychowałem się w luterańskim społeczeństwie, które żyje z poczuciem winy i wstydu. Według Luteran, każdy jest grzesznikiem. Należy przezwyciężać czyhające na nas pokusy cielesne, gdyż piekło czeka na tych, którzy grzeszą. Tylko dzięki ciężkiej pracy i skromności można osiągnąć coś ważnego i wartościowego. Co za brednie!

Projekt wspierany jest przez następujące organizacje: Kone Foundation, Arts Promotion Centre Finland, Finnish Cultural Foundation, North Ostrobothnia Regional Fund, The Arts Council of Northern Ostrobothnia and Kainuu, Arts Council of Uusimaa, oraz miasto Oulu. Dźwięk i muzyka: Anssi Laiho.

Leevi Lehtinen jest fińskim twórcą animacji i artystą medialnym. Studiował animację w Finlandii, Słowacji i Holandii. Jego pasją jest łączenie tradycyjnej animacji z innymi rodzajami sztuki oraz znajdywanie nowych odbiorców i platform dla swojej pracy.

Od 2002 roku, jego filmy wyświetlono na ponad 80 festiwalach filmowych w 36 krajach i na pięciu kontynentach, gdzie zdobył pięć nagród i dwa wyróżnienia. Leevi przygotował również zaplecze medialne i animacje dla kilku przedstawień tanecznych i teatralnych, które wystawiono w ośmiu krajach Europy, jak również w Korei Południowej.

Jego instalacje prezentowano również w galeriach sztuki, muzeach i na targach sztuki w Finlandii, Niemczech, Grecji, Szwecji, Hiszpanii, Rosji oraz Holandii.

Wystawy:

•    Athens Art Fair, Grecja, 05/2014

•    Gallerie Pleiku, Berlin, Niemcy, 09/2014

•    Valvegalleria, Oulu, Finlandia 10/2014

•    Muu Galleria, Helsinki, Finlandia, 04/2015

•    Supermarket Art Fair, Sztokholm, Szwecja, 04/2015

•    Gdańska Galeria Miejska, Gdańsk, Polska, 10/2015

Strona WWW: www.puppet.tk | Kontakt: leevi.lehtinen@gmail.com