GGM2

Nowe Miasto Gdańsk - warsztaty filmowe z Laurą Pawelą

Nowe Miasto Gdańsk

Warsztaty filmowe z Laurą Pawelą

Warsztaty: 17 - 22.08.2015, godz. 17:00-19:00
Miejsce: Gdańska Galeria Miejska 2, ul. Powroźnicza 13/15
Pokaz: 15.09.2015
Zapisy: atatarczuk@ggm.gda.pl
Koordynacja: Aleksandra Mrozowska i Aleksandra Tatarczuk

 

Od poniedziałku do soboty powołamy do życia grupę artystyczną, która stanie się zbiorowym autorem dzieła. Zrealizuje ona film przedstawiający pejzaż nieistniejącego miasta, dziwnej osady, której obraz powstanie ze znalezionych w Gdańsku porzuconych, zapomnianych, niszczejących fragmentów architektury.

To wszystko, co jest niezauważalnym urbanistycznym odpadem, posłuży do cyfrowego wybudowania nowej, miejskiej jakości. Wraz z Laurą Pawelą uczestnicy wezmą udział w badaniu para-archeologicznym na terenie Gdańska i będą pracować według stworzonej przez artystkę techniki wideo-kolażu, tworząc film z dziesiątek zarejestrowanych osobno fragmentów.

Z „urbanistycznych resztek” zbudują nowy, nieznany Gdańsk. Warsztaty nawiążą do wcześniejszego filmu dokumentalnego Paweli „Nowy Horyzont“, ukazującego XIX-wieczną wędrówkę emigrantów ze Śląska po Teksasie w poszukiwaniu lepszego jutra.

Kolektyw współpracujący z artystką będzie miał równe prawa autorskie do stworzonego wspólnie filmu. Sam wideo-kolaż zostanie zaprezentowany publiczności w Gdańskiej Galerii Miejskiej już 15 września tego roku.

 

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy.


 

Laura Pawela - urodzona w 1977 roku artystka wizualna związana z Górnym Śląskiem i Warszawą. Ukończyła rzeźbę na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 2006 roku prowadziła Pracownię Gościnną. Studiowała także w Instytucie Sztuki w Opolu, Schloss Akademie w Niemczech oraz na Uniwersytecie Warszawskim (Marketing w Kulturze). Debiutowała w 2002 roku projektem "Reallaura". Pawela zajmuje się instalacją, video-artem, tworzy obiekty, rzeźby, fotografie. Wystawiała w Polsce i za granicą, prezentując prace na około dziewięćdziesięciu wystawach. Swoje projekty realizowała min. we Francji ("Bathroom"/2005), Argentynie ("Unfinished Histories"/2008), na Śląsku ("Untitled/Friedrich"/2008), w Finlandii ("Musicam Video"/2010-11) oraz ostatnio w USA ("Bloodbuzz Ohio"/2011). Była nominowana do Paszportów Polityki w 2004 roku, jej twórczość prezentowana była także na łamach wielu katalogów i wydawnictw (min. "Nowe Zjawiska w Sztuce Polskiej po 2000, "Tekstylia Bis").

 

Więcej na temat twórczości Laury Paweli.
Wywiad z Laurą Pawelą w „Wysokich Obcasach”.


 Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowanym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach projektu Grass'owanie.

Grass'owanie zakłada aktywne i twórcze odkrywanie dziedzictwa kulturowego Gdańska, podążając śladami twórczości znanego noblisty. Do retranskrypcji miejskiej przestrzeni posłużą nam różne wytwory kultury od malarstwa, poprzez rzeźbę, fotografię i film. Wraz z Laurą Pawelą będziemy przeszukiwać Stare i Główne Miasto Gdańska, zbierając materiały do filmowe do wideo-kolażu. Warsztaty nawiążą do filmu dokumentalnego Paweli „Nowy Horyzont“, ukazującego XIX-wieczną wędrówkę Ślązaków w Teksasie w poszukiwaniu lepszego jutra.