Wydarzenia

Present Performance 2015

Present Performance


Termin: 26-27 czerwca 2015
Miejsce: okolice molo w Gdańsku-Brzeźnie
Kurator: Maria Sasin

 

Brzeźno jest najstarszym kąpieliskiem Wybrzeża Gdańskiego. Już w 1803r. powstał tu pierwszy zakład kąpielowy, w którym oferowano kąpiele w wodzie morskiej. Rozwój Brzeźna jako miejsca kuracyjnego trwał przez cały XIX wiek i pierwsze dekady XX wieku. Po zakończeniu drugiej wojny światowej nadal było licznie odwiedzane przez wypoczywających. Niestety w latach ‘70 zaczęło zatracać swój harmonijny układ urbanistyczny praz klimat miejscowości wypoczynkowej i rybackiej. Obecnie powoli odzyskuje dawną rangę, dlatego  w tym roku tematem zaproponowanym artystom do przepracowania jest historia i przyszłość  Brzeźna. Do udziału zaproszono Joannę Dudę, Angelikę Fojtuch, Ankę Leśniak, Katarzynę Pastuszak i Huberta Wińczyka.

Jednym z prezentowanych dzieł będzie „TRACK(S)” Joanny Dudy i Katarzyny Pastuszak,  będące wariacją na temat instalacji multimedialnej TRACK(S) autorstwa Joanny Dudy. Niewielka, zamknięta i osobista przestrzeń Trafostacji Sztuki w Szczecinie, w której powstała instalacja i performance, diametralnie różni się od lasu przy brzeźnieńskim molo gdzie wydarzy się TRACK(S). Będzie to eksperymentem muzyczno – wizualny wkomponowany w przestrzeń natury.

Założeniem Festiwalu Present Performance jest zwrócenie uwagi na potencjał i historię tej pięknej dzielnicy. Odbywa się on poza przestrzenią Gdańskiej Galerii Miejskiej we współpracy z Festiwalem Muzycznym Fląder organizowanym przez Stowarzyszenie Grupa Fląder. Dzięki zaistnieniu sztuki i muzyki w tym samym miejscu i czasie, wydarzenia w Brzeźnie nabierają pełniejszego znaczenia.

Rolą Present Performance jest przełamanie stereotypu o performance jako sztuce hermetycznej, zrozumiałej tylko dla wybranych. Zamierzamy prezentować performance szerokiej publiczności, w nowym kontekście, udowadniając, że w przestrzeni publicznej może zaistnieć pełnoprawnie, podobnie jak muzyka nad brzegiem morza.

Gość specjalny festiwalu: Leszek Przyjemski.

 

26 czerwca, piątek
22:00 – Joanna Duda i Katarzyna Pastuszak, „Track(s)” lasek pomiędzy Nadmorską Tawerną, a molo
22.45 – Anka Leśniak, „Gdzie jest syrenka?” stare molo, wejście na plażę nr 41


27 czerwca, sobota
16:00 - Monster Hurricane Wihajster, performance plaża w okolicy molo
16:30 - Spacer po Brzeźnie, prowadzi Dorota Kuś, zbiorka przy molo
17:00 - Anka Leśniak, plażowy body printing, akcja w okolicy molo
22:00 – Angelika Fojtuch, performance, plaża w okolicy molo