Altonale

FESTIWAL ALTONALE

Tytuł wystawy: Przewrotność // Tücken

Wernisaż: 26.06.2015 | godz. 19:00

Projekcja filmu "Młyniska" Alicji Karskiej i aleksandry Went w ramach projektu Cross Over z towarzyszeniem muzyki na żywo - godz. 21:00, miejsce: Alfred-Schnittke-Akademie, adres: Max-Brauer-Allee 24

Wystawa: 27.06.2015 - 11.10.2015

Organizatorzy: Gdańska Galeria Miejska | Altonaer Museum (Muzeum Altony w Hamburgu)

Miejsce: Altonaer Museum (Muzeum Altony w Hamburgu)

Kuratorki: Iwona Bigos, Katarzyna Rogacka, Marta Wróblewska

Artyści: Thilo Droste, Anglika Fojtuch, Anja Fußbach, Arti Grabowski, Alicja Karska, David Brooks, Freie Flußzone Süderelbe/ Galerie für Landschaftskunst, Maciej Salamon, Sigrid Sandmann, Michał Szlaga, Aleksandra Went, Ania Witkowska, Heiko Wommelsdorf, Julita Wójcik, Piotr Wyrzykowski

Pomysł na wystawę narodził się z inspiracji wnętrzami i kolekcją stałą prezentowaną w Muzeum Altony w Hamburgu. Altona - obecnie jeden z okręgów administracyjnych Hamburga, stanowiła niegdyś osobne, niezależne miasto funkcjonujące tuż obok hanzeatyckiego Hamburga. Przez pewien okres objęta była również władaniem Danii oraz Szwecji. Jako obszar leżący bezpośrednio nad rzeką Łabą, Altona od początku stanowiła ożywiony ośrodek handlu i życia portowego, gdzie chętnie i licznie osiedlali się rybacy oraz rzemieślnicy.

To ciekawe tło historyczne Altony, a także jej specyfika i położenie, zainspirowały kuratorki do przełożenia na jej grunt i opowiedzenia z pozoru podobnej historii Gdańska. Opowieść ta ma być w założeniu inspirującym dialogiem między obydwoma miastami. Rozmową, w toku której wyłonią się zarówno podobieństwa, jak i różnice, punkty styku historii, polityk i kultur, jak i rozbieżności między nimi. Będzie to także próba obserwacji rozwoju społeczności lokalnych, w kontekście procesów i zmian politycznych oraz mentalnościowych, które miały miejsce w latach powojennych, kiedy to Altona jako część Hamburga prężnie się rozwijała, a Gdańsk wraz z resztą Polski oddzielony był od świata zachodniego symboliczną „żelazną kurtyną“. Wystawa podejmie także próbę zanurzenia się w tkankę miejską Gdańska i Hamburga, aby zweryfikować jej kształt i transformacje, jakie zaszły w wyniku procesów globalizacji i industrializacji.

Prace zaproszonych do udziału w wystawie artystów pochodzących głównie z Gdańska i Hamburga, eksplorując powyższe kwestie, zagłębią się w sytuacje i wątki odwołujące się zarówno do historii przez duże „H“, jak i życia codziennego. Czasem wydadzą się absurdalne, skomplikowane, niekontrolowane, innym razem proste, banalne, pozornie niezauważalne. Za pomocą różnych mediów, artyści odsłonią wśród tradycyjnych eksponatów Muzeum Altony, nowe oblicza miast Hamburga i Gdańska. Nowoczesne prace artystyczne usytuowane w często zaskakujących miejscach ekspozycyjnych Muzeum, zintegrowane z jego stałą kolekcją, same w sobie będą dawały najlepsze świadectwo tytułowym przewrotnościom.