program 2014

PROGRAM 2014

--------------------

26.07-17.08.2014

Poroża Sztuki - Dizajnerzy Atakują to cykliczne wydarzenie prezentujące zarówno prace wychodzące spod utalentowanych rąk, jak również promujące artystów rękodzielników, w szczególności studentów i absolwentów kierunków projektowych uczelni artystycznych z całej Polski.

W roku 2014 po raz piąty zostanie ogłoszony konkurs na najciekawszy zestaw autorskich produktów. Nagrodą w konkursie będzie możliwość bezpłatnej ekspozycji prac w ramach Poroży Sztuki na przedprożu Gdańskiej Galerii Miejskiej podczas trwania Jarmarku Dominikańskiego.Celem wydarzenia jest obok prezentacji gotowych wyrobów rękodzieła młodych artystów również przybliżenie publiczności samych procesów twórczych.

Nowym elementem wydarzenia będzie szereg warsztatów otwartych skierowanych do każdego zainteresowanego.Wszyscy uczestnicy Poroży Sztuki są zobowiązani do przeprowadzenia autorskiego bezpłatnego warsztatu z udziałem publiczności, podczas którego będą przybliżać tajniki swego fachu.

Odbędą się m.in. warsztaty z zakresu : - ceramiki z użyciem koła garncarskiego:Warsztaty pokazowe / Dlaczego talerz jest okrągły ? / Grażyna Tomaszewska - SobkoWynalazek koła garncarskiego stanowi znaczący punkt na drodze rozwoju cywilizacji technicznej człowieka w dziedzinie wykonywania naczyń i narzędzi. Przed wynalezieniemi zastosowaniem koła garncarskiego naczynia gliniane wykonywano różnymi metodami i technikami; miały one jednak zdecydowanie niższą wydajność i dawały najczęściej produkt o gorszej jakości. Współczesne koła garncarskie są napędzane elektrycznie, jednak szybkość przy wolnych obrotach jest i tak zbyt duża do tego, aby wykonywać ornamentów stosowane dawniej (zygzaki, fale, falbanki). Powtarzalność kształtów powstających na kołach garncarskich jest w znacznym stopniu zależna od umiejętności manualnych garncarza.Warto więc poćwiczyć!

- decoupage na drewnie, płótnie i szkle:Warsztaty w formie twórczej zabawy / Dekupaż - a co to ? / Barbara PeszkowskaSkierowane dla osób lubiących własnoręcznie tworzyć prezenty dla bliskich, ceniących oryginalny styl i unikatowe drobiazgi, chcących oderwać się od codziennej rutyny i puścić wodze fantazji.

- filcownictwo na sucho:Warsztaty pokazowe Trzepanie misia / prowadzący: Misz Ajdacki

Zapoznanie uczestników - oglądających z procesem powstawania postaci z zastosowaniem technik filcowania na sucho i na mokro. Filcowanie jest jedną z najstarszych metod tworzenia tkanin, a wełna, z której filc powstaje, daje niesamowite możliwości tworzenia projektów nie tylko dwuwymiarowych, ale też różnego rodzaju form przestrzennych (ubrań, toreb, ptasich gniazd, kocich legowisk etc.). W trakcie warsztatów jednak skupimy się na misiu, który powstanie z naturalnej niefarbowanej owczej wełny.

- filcownictwo na mokro :Warsztaty pokazowe / Utu - Lacze / prowadząca : Marlena PisarczykPoznajemy zasady filcowania przestrzennego, oraz łączenia elementów, bez konieczności szycia z użyciem formy (kopyta szewskie). Warsztaty obejmują takie zagadnienia jak: przygotowanie formy, układanie wełny, moczenie-filcowanie, nakładanie na drewniane formy (kopyta szewskie), kształtowanie.

- dziergania na drutach i szydle:Warsztaty z udziałem/ Dzieje się / prowadzące : duet PRULLAZaproszenie chętnych do zapoznania się z szeroko pojętą materią dzianiny - przede wszystkim z podstawami dziania na drutach i szydle. Będziemy dziergać z wełny i taśmy bawełnianej. Nauczymy się robić czapkę, bransoletkę czy też kolorowy pompon.

- jubilerstwo :Warsztat pokazowy / Dzikość serca / prowadząca : Maria OstrowskaPokażemy i opowiemy o tajnikach pracy jubilerki i zaprezentujemy jak powstają jej dzieła. Podczas zajęć będzie możliwość poznania różnych metali, kamieni i minerałów i tajników procesu twórczego inspirowanego dziką naturą.

Warsztaty są w zasadzie nieustające - Porożanie siedzą i robią swoje rękodzieło na miejscu.Każdy chętny może podejść i dowiedzieć się na czym polega wybrana twórczość. Może również spróbować sam - pofilcować, podziergać, podekupażować.

Nie ma i raczej nie będzie pojedynczych terminów warsztatów - odwiołujemy się w formule do dawnych tradycji Jarmarku Św Dominika - gdzie można było zobaczyć twórców przy pracy i samemu spróbować wykonać lub kupić już wykonany przedmiot.

Oprócz warsztatów planujemy ekspozycję zewnętrzną, związaną z retrospektywną prezentacją wydarzeń organizowanych przez Gdańską Galerię Miejską w przeciągu ostatniego roku. Będzie również możliwość zapoznania się z szeregiem wydawnictw galerii .

W czasie trwania Jarmarku Świętego Dominika w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa będzie eksponowana wystawa prac Wisławy Szymborskiej Wyklejanki - oparte na technice kolażu.

Proces tworzenia kolażu graficznego, ale i literackiego również będzie tematem podjętym przez artystów w części warsztatowej.