G:RASS

G: RASS to interaktywny projekt artystyczny, wykorzystujący specjalnie zaprojektowaną aplikację mobilną działającą na platformie android. Dzięki niej widz, używając tabletu bądź smartfona, przeniesiony zostaje w wirtualny świat – „rozszerzoną rzeczywistość” (augmented reality). Takie podejście angażuje i transformuje najbliższą przestrzeń miasta i pozwala spojrzeć na nią z odmiennej perspektywy.

Inspiracją do powstania tej edukacyjno-kulturalnej inicjatywy jest dorobek literacki urodzonego w Gdańsku noblisty Güntera Grassa –autora znanej „trylogii gdańskiej”. Wybrane charakterystyczne dla Gdańska motywy literackie i cytaty z quasi-historycznych powieści Grassa, wyznaczą trasy spacerów. Wybrany bohater literacki poprowadzi widza do miejsc na mapie Gdańska, opatrując je komentarzem w formie cytatów literackich. Ponadto za pomocą efektów graficznych (animacje, grafika 3D), widz będzie miał okazję zobaczyć na ekranie tabletu przedmioty, motywy, obrazy, pamiątki, związane z miejscem, w którym się znajduje. Dzięki tym efektom chcemy nadać zwykłemu codziennemu szwendaniu się po mieście niecodziennych zaskakujących znaczeń i sensów. Przemierzając fizycznie przestrzeń miejską widz zachęcony będzie do odnajdowania kolejnych cytatów, funkcjonujących jako drogowskazy przypisane do określonych lokalizacji. Tekst po znalezieniu się w danym obszarze wyświetli się na ekranie wraz z innymi elementami wizualnymi.

Dzięki powstałej aplikacji na tablety/smartfony realny obraz, uchwycony przez kamerę tabletu, nawarstwi się z wyimaginowanym literackim światem, pełnym pamiątek i znaków przeszłości. Widz zostanie wizualnie oraz dźwiękowo zanurzony w nielinearnej narracji stworzonej na bazie rzeczywistych i symulowanych elementów gdańskiej Starówki, które z jednej strony rozpozna, a z drugiej wykreuje na nowo. Tym samym chcielibyśmy zamienić miasto w inspirującą przestrzeń dynamicznej chmury znaczeń i zaprosi widzów w podróż sentymentalną do historii, którą będzie można odkrywać ponownie, wędrując po znanym i nieznanym Gdańsku.

Google Play

Autorzy:

Polska: Piotr Wyrzykowski, Andrzej Fac

Niemcy (Hochschule Düsseldorf) – zespół pod kierownictwem prof. Christiana Geigera: Anastasia Treskunov, Christoph Vogel, Christian Mayer, Michael Bertram

Koordynacja: Marta Wróblewska

Cytaty: © Steidl Verlag, Göttingen, Niemcy

Dźwięk i montaż: Jacek Puchalski

Lektorzy: Tadeusz Wolański, Wojciech Siółkowski, Piotr Michalski,

Utwór muzyczny: In nativitate Andrzeja Hakenbergera dzięki uprzejmości Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis

Zdjęcia: Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku, Agencja Vizualna, Piotr Połoczański (Małgorzata Żerwe, Bez tytułu)

 

Dofinansowano ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Programu Kreatywna Europa (The People’s Smart Sculpture)

Dodatkowy katalog plików: loga/grass_android.png