Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku ULTIMO? CZY NASZ ŚWIAT ZMIERZA DO UNICESTWIENIA?

Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku
ULTIMO? CZY NASZ ŚWIAT ZMIERZA DO UNICESTWIENIA? 
16 X 2019 – 19 X 2019

„ULTIMO? CZY NASZ ŚWIAT ZMIERZA DO UNICESTWIENIA? Akademicki pokaz fragmentów filmu Szczurzyca z dyskusją panelową i spacerem literackim szlakiem powieści Güntera Grassa” to projekt Stowarzyszenia Güntera Grassa w Gdańsku, który został zrealizowany w dwóch etapach.

Projekcja fragmentów filmu Szczurzyca (1997) odbyła się w rocznicę urodzin Güntera Grassa, czyli 16 października, na terenie Uniwersytetu Gdańskiego. Warto zaznaczyć, że ekranizacja postapokaliptycznej powieści gdańskiego pisarza była rzadkim kąskiem dla koneserów kina, a z polskimi napisami pojawił się po raz pierwszy! Tłumaczenie przygotowały studentki filologii germańskiej pod opieką dr Marty Turskiej, kulturoznawczyni i tłumaczki.

Po projekcji fragmentów filmu zaproszeni goście mieli okazję wymienić opinie podczas dyskusji pt.: Ultimo? Czy nasz świat zmierza do unicestwienia?

Natomiast 19-go października odbył się spacer tematyczny wytyczony gdańskimi motywami literackimi zaczerpniętymi z powieści Szczurzyca. Oprowadzała licencjonowana przewodniczka Gdańska i doktorantka UG – Anna Kowalewska-Mróz.

Koncepcja wydarzenia i moderacja dyskusji – dr Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, literaturoznawczyni i prezes Stowarzyszenia Güntera Grassa w Gdańsku.