GGM2

Bitwa o Orgreave Jeremy Deller

Miejsce: Gdańska Galeria Miejska 2, ul. Powroźnicza 13/15
Wernisaż: 10.11.2017, piątek godz. 19.30
Wystawa: 10.11 - 30.12.2017
Artysta: Jeremy Deller
Kuratorka:
Patrycja Ryłko

Bitwa o Orgreave ­ czyli solowa wystawa Jeremego Dellera (ur. 1966, Londyn), jednego z najważniejszych współczesnych artystów brytyjskich.

Wystawa prezentuje pracę Bitwa o Orgreave / Archiwum (An Injury to One is an Injury to All) wykonaną w 2001 roku. Jest ­ to instalacja złożona z różnego rodzaju dokumentów, obiektów, wideo, materiałów dżwiękowych i archiwalnych oraz dokumentacji filmowej odtworzenia (reenactment) starcia górników z policją, które odbyło się w 1984 roku w Orgreave, w Yorkshire w północnej Anglii. Bitwa o Orgreave posługując się repetytywną formułą odtworzenia ­ rekonstrukcji strajków, nie tyle uaktualnia historię, co nadaje historyczny kontekst teraźniejszości, odnosząc się do współczesnych form walki o demokrację. 

Wystawie towarzyszy program edukacyjny jak również dwujęzyczna publikacja poruszająca problemy klasy robotniczej oraz strajków w obronie demokracji.


Jeremy Deller (ur. 1966 r. w Londynie)
Mieszka i pracuje w Londynie, ukończył Dulwich College i Courtald Institute of Art (University of London) oraz Historię Sztuki na University of Sussex. Jest jednym z najważniejszych współczesnych artystów brytyjskich. W 2004 zdobył nagrodę Turner Prize. Jest znany z realizacji reenactmentu Bitwa o Orgreave (2001). W latach 2007­201 pełnił funkcję członka zarządu Tate Gallery. Jego eklektyzm odnosi się do sztuki popularnej jak i tradycyjnej, folkowych rytuałów oraz anty­ miejskich zwyczajów. Często pracuje kolektywnie. W 1996 roku praca Acid Brass zaprezentowana na żywo i na CD, dotyczyła zestawienia tradycyjnych zespołów z muzyką współczesną – acid house etc. Ta metoda pracy kontynuowana była The uses of Literacy (Norwich Gallery), gdzie Deller wystawił materiały funów grupy rockowej Manic Street Preachers, co później zostało wydane w formie publikacji. Praca Folk Archive rozpoczęta w 1999 roku to zbiór dokumentacji różnego rodzaju folkowych tradycji nadal kultywowanych w Angli. Praca ta została również wystawiona na wystawie Intelligence: New British Art (2000). Jego prace prezentowane były w wielu prestiżowych instytucjach tj: FNAC, Paryż; FRAC Nord­Pas­De­ Calais; FRAC Pays de la Loire; FRAC Provence­Alpes­Côte d’Azur, Musée des Arts Contemporains, Grand­ Hornu, Tate Modern, Londyn, Victoria Albert Museum, Londyn, Hayward Gallery, Palais de Tokyo, Paryż. W 2013 roku Jeremy Deller reprezentował Wielką Brytanię na 55 Biennale w Wenecji.


Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego